vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/kiwano/kiwano-pestovani.htm
zpět na prohlížení webu

Kiwano - pěstování

Kiwano se nechá pěstovat i v našich podmínkách (spíše ve skleníku). Vyžaduje podobné podmínky jako skleníkové okurky.

Semena kiwána získáme z koupených plodů, případně je lze zakoupit.

Květ kiwana - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Semena si předpěstujeme brzy zjara (semena kiwana před výsevem namočíme na 24 hodin do teplé vody). Ke konci května rostlinky vysazujeme do skleníku. Rostlinky lze také vysadit ven (když je teplota konstantně nad 15 stupňů) na slunné, závětrné místo. Kiwano potřebuje lehkou půdu bohatou na živiny. Kiwano je cizosprašná rostlina - musíme pěstovat několik rostlin najednou kvůli vzájemnému opilení.

U rostlinek si připravíme konstrukci - oporu na kterou budeme kiwano navěšovat (stejně jako okurky). Zaštipujeme při délce okolo 1,5m.

Kiwano pěstujeme podobně jako skleníkové okurky. Potřebuje dostatek vody. Bohužel stejně jako skleníkové okurky kiwano občas trpí plísňovými chorobami. Rostliny je možné ošetřit fungicidními přípravky vhodnými na skleníkové okurky. 

Plody kiwana lze sklízet od začátku září až do prvních mrazíků. Sklízíme pouze dobře vyzrálé plody (plody začnou lehce oranžovět).

(13. 1. 2011)
obrázky k článku
kiwano-21.jpg - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostikiwano-20.jpg - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwano - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiNedozrálé kiwána - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPěstování kiwana ve velkém - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Kiwano - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKvět kiwana - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti