vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/mango/mango-popis.htm
zpět na prohlížení webu

Mango - popis

 
RostlinaMango indické, Mangovník
LatinskyMangifera indica
ChuťPřipomíná broskev či nektarinky

Konzumace

Plod manga je vhodný ke konzumaci, jakmile je měkký na dotek. Před samotnou konzumací mango oloupeme a odstraníme pecku.

Mango je nejlepší konzumovat čerstvé. Samotné a nebo například přidané do ovocného salátu. Často se také používá vařené v pokrmech. Bývá používáno jako příloha k drůbežímu masu, rybám, nebo šunce. Mango je také vhodné k přípravě kompotů, zavařenin a čatný.

Konzumace manga - 1 - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  

zdroj: ImportFood.com Konzumace manga - 2 - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  

zdroj: ImportFood.com Konzumace manga - 3 - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  

zdroj: ImportFood.com Konzumace manga - 4 - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  

zdroj: ImportFood.com Konzumace manga - 5 - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  

zdroj: ImportFood.com

Lehce nepříjemné jsou na mangu vlákna v plodu. Některé druhy mají více vláken, jiné méně. Okusování manga se mohou zamotat do zubů a nesnadno se dostávají ven. Raději tedy kousejte proti směru vláken anebo si mango nakrájejte.

Plod

Mango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Plody mají ledvinovitý tvar o velikosti cca 10 až 15 cm a jsou zbarvené od zelené přes žlutou až do červené. Uprostřed je ploché, oválné a nejedlé semeno v dřevnatém obalu. Obal semena se špatně odděluje od dužniny.

Mango je bohaté na vitaminy. Obsahuje vitamin C, některé vitamíny skupiny B, vitamin A a E. Dále obsahuje některé účinné látky, minerální látky a stopové prvky např. karoten, hořčík, mangan, zinek a velké množství draslíku.

Jak nakupovat

U nás nejčastěji seženeme manga polozralá a ne příliš šťavnatá. Ovšem nechají se sehnat i manga určená k rychlé konzumaci, které jsou nejzralejší. Z manga v plné zralosti doslova vytéká šťáva.

Popis rostliny

Mango indické je stálezelený tropický strom, který se dožívá až tři sta padesáti let a dorůstá do výšky kolem třiceti metrů. Květenství tvoří velké množství drobných žlutočervených kvítků, ze kterých vyrůstá jeden až pět plodů v trsu.

Výskyt

Tropické oblasti.

Původ

Není znám jeho přesný původ, ale má se za to, že mango pochází z jižní a jihovýchodní Asie.

(14. 1. 2008)
obrázky k článku
Mango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiObsypaný strom Mango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiSušené plátky manga - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiZelené mango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Nezralé mango na stromě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPálivá omáčka z manga a papriček - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMango kečup - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Mango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRůzné druhy manga - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiZelené mango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Chutney z manga - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMango - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti