vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/mangostan/mangostan-pestovani.htm
zpět na prohlížení webu

Mangostan - pěstování

Mangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Pěstování ze semen je pomalé a nespolehlivé (plně vyvinutá semena ztrácí svojí klíčivost pouze pět dní po odstranění z plodu). Klíček ovoce potřebuje dva roky aby dosáhl výšky 30 cm. Kvalitní odrůdy se množí očkováním.

Strom Mangostanu je extrémně náročný na klimatické podmínky a snese pouze teploty v rozmezí 4 °C až 38 °C.

Mangostan vyžaduje hlubokou, bohatou a propustnou půdu na chráněném místě, zástin pro mladé rostliny a horké, vlhké podnebí. Pěstování ve sklenících se příliš nepraktikuje, ale je možné.
Mangostan potřebuje, zejména v mládí, lehký stín. Vyhovuje mu tropický jas, ale ne přímé slunce. Bývá proto pěstován ve stínu vyšších stromů.

První sklizeň plodů následuje 7 až 9 let po zasazení rostliny. Průměrné vyroste na jednom stromu 500 plodů (u některých exemplářů až 5000 plodů mangostan)

Pro naše podmínky se hodí spíše falešný mangstan, který je více chladuvzdorný a odolnější.

(31. 1. 2010)
obrázky k článku
Mangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMangostan - květ - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Mangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMagostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMangostan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti