vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/pestovani-avokada.htm
zpět na prohlížení webu

Pěstování avokáda

Výhonek z jádra - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti      Pecku sázíme co nejdříve, protože klíčivost si dlouho neudrží.

     Jako substrát použijeme dobrou zahradní zem s rašelinou a pískem. Semeno by mělo směřovat špičkou nahoru a vršek by měl ze  substrátu vyčnívat. Pokud jsou oba konce kulaté, položíme ji jen na povrch substrátu a zasadíme teprve po vyklíčení.
Mladé avokádo - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti      Půda musí být stále vlhká, nikoli však mokrá. Po cca 4 týdnech vyrazí ze země hnědý šlahoun, ze kterého teprve vyraší lísty. Rostlinka roste rychle a může mít i více kmínků. Později růst zpomalí.  Po půl roce doroste 50 cm a vyžene první větve.

     Optimální teploty kolem + 25 stupňů a rosení, jihovýchodní orientace, ne úpal. V zimě vyhovuje teplota kolem dvanácti stupňů, omezená zálivka. Sucho může způsobit opadávání listů. V létě zaléváme vydatněji a v horku navíc rosíme. Nemá rádo přesazovaní, proto raději větší květináč a delší pauzy mezi přesazováním.

Plodů se můžeme dočkat po šesti letech.

Hnědnutí listů

     Avokado má kořeny velice citlivé na zálivku, pokud má stále dost mokrou půdu, reaguje hnědnutím listů.

(15. 12. 2007)
obrázky k článku
Strom - Hruškovec přelahodný - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiVýhonek z jádra - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKvět avokáda - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMladé avokádo - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMladý plod avokáda - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Mladé avokádo - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti