vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/pestovani-karamboly.htm
zpět na prohlížení webu

Pěstování karamboly

     Běžně se karambola množí semeny. Po vyjmutí semen z plodu je necháme v malém množství vody vykvasit. Poté je propláchneme pod tekoucí vodou a důkladně zbavíme všech zbytků dužniny, osušíme a ihned vyséváme. Semena celkem dobře klíčí. Pro výsev používáme běžný substrát pro pokojové rostliny vylehčený pískem nebo agroperlitem v poměru 3:1. Při klíčení udržujeme teplotu 25-30°C. Při této teplotě semena klíčí rychleji.

     Karambola vyžaduje při pěstování hodně světla. Umístíme ji proto nejlépe na jižním okně. Není třeba ji chránit proti slunečnímu úpalu.

     Karambola nesnáší přemokření, zalévejte jen tak, aby nepřeschl kořenový bal a to nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. Větší přísun vláhy je vhodný pouze po dobu dozrávání plodů.

Mladý stromek karamboly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti      Hnojit stačí 4x během vegetace.

     Mladé rostliny jsou velice choulostivé vůči přesazování a chemickým postřikům!

     Po celý rok potřebuje poměrně teplé prostředí. V létě se jí daří při běžných teplotách a v zimě zajistěte přibližně 22 °C. Dospělé stromy snesou po krátkou dobu pokles teplot pod bod mrazu s mírným poškozením. Dobře prospívá v kypré zemině bohaté na živiny. Nejlepší je směs rašeliny, kompostu a hrubšího písku.

     Při pěstování ze semen musíme být trpěliví. Plodnost rostlin ze semene se dostaví za 6-8 let, někdy i později. Roubované rostliny mohou plodit podstatně dříve.

(21. 12. 2007)
obrázky k článku
List karamobly s kvítky - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola na stromě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola - strom - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Mladý stromek karamboly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola 3 dny po vyklíčení - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiJeden měsíc po vyklíčení - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKaramboa šest měsíců po vyklíčení - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiNezralá karambola na stromě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Strom karambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKvět karamboly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKvěty karamboly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Karambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti