vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/pitaya-popis.htm
zpět na prohlížení webu

Pitaya - popis

 
RostlinaPitaya
Další názvyPitahaya, Dračí ovoce (Dragon fruit, Drachenfrucht), Strawberry Pear
Květu se říká Měsíční květy nebo Královny noci
LatinskyHylocereus undatus - plody s červenofialovou až fialovou slupkou a bílou dužinou
Hylocereus polyrhizus - slupka stejné barvy a rudou dužinou
Selenicerus megalanthus - žluté plody s bílou dužinou
ChuťPřipomíná směs angreštů a vodního melounu
KonzumaceNejčastěji se konzumují čerstvé.
Zralé plody se velmi lehce loupou - uřízne se konec a slupka se stáhne směrem dolů. Můžou se také rozříznout a lžičkou vydlabat dužinu. Chuť se může zvýraznit limetkovou šťávou.

Plod

Pitaya Pitaya je to plod několika variet kaktusů. Plody jsou bez ostnů, masité, oválné bobule; pokryté třírohými podlouhlými šupinami. Dosahují v průměru až 20 cm.

Barevné varianty:

  • plody s červenofialovou až fialovou slupkou a bílou dužinou
  • slupka červenofialová až fialová s rudou dužinou
  • žluté plody s bílou dužinou

Díky malým černým semínků připomíná dužina kiwi. Semínka jsou jedlá. Dužina je nízkokalorická (36 kalorií na 100g). Pitaya obsahuje především vodu, množství vlákniny, vitaminu C a minerálů. Variety s červenou dužinou jsou bohaté na antioxidanty. Pitaya je důležitým zdrojem vápníku, karotenu, železa a riboflavinu.
Na Tchaj-wanu používají diabetici dužinu dračího ovoce místo rýže. V zemích jihovýchodní Asie se pitaya používá jako lék při průjmových onemocněních.

Jak nakupovat

Pitahaya je zralá, když listeny zežloutnou.

Skladování

Uskladňuje se na chladném a suchém místě, dál od přímého tepla a slunečního záření.

Popis rostliny

Kaktusy tvoří pozemní popínavé porosty, až 6 m dlouhými třírohými výhony.

Kvetou nádhernými květy velmi krátce, nejčastěji v noci.

Výskyt

Pitaya dnes roste v zemích Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asii zejména ve Vietnamu, v Thajsku, na Filipínách, v Malajsii, ale také na Tchaj-wanu, v jižní Číně a dokonce i v Izraeli.

Původ

Zemí původu těchto kaktusů je zřejmě Mexiko, Střední a Jižní Amerika. V Sonorské poušti (Nové Mexiko - USA) bývaly plody těchto kaktusů významným zdrojem potravy pro domorodé obyvatelstvo.

(27. 5. 2008)
obrázky k článku
Pitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya připravená ke konzumaci - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya s červenou dužinou - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Pitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Pitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRostlina Pitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPitaya s červenou dužinou - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti