vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/pomelo/pomelo-popis.htm
zpět na prohlížení webu

Pomelo - popis

Pomelo  
LatinskyCitrus grandis
ChuťVzdáleně připomíná Grapefruit, ale bez hořkého doprovodu
Konzumace  Před samotnou konzumací pomelo oloupeme a zbavíme ho také bílé části kůže, který bývá poměrně silná. Poté pomelo rozdělíme na "měsíčky", které stáhneme ze slupky (hořká stejně jako semínka), tak aby zbyla jen dužina.

Plod

Pomelo je jeden z největších (pravděpodobně největší) citrusový plod. Plod pomela dorůstá až 5 kg, ale  více jsou vidět pomela s hmotností okolo 1 kg. Reálný podíl využitelné části plodu je podstatně menší, kilový plod má dužiny zhruba jako velký pupečný pomeranč. Dužinu má pomelo bledě žlutou, oranžovou až červenou.

Pomelo se konzumuje syrové, bez slupky a to většinou přímo, nebo se přidává do ovocných salátů i do marmelád pro zpestření chuti. Má tedy v podstatě stejné použití jako ostatní citrusové plody.

Pomelo je vydatným zdrojem draslíku. Pomáhá proti vysokému cholesterolu a srdečním nemocem. Má jen velmi málo kalorií, obsahuje minimum tuku, sodíku a cholesterolu.

Obsah látek ve 100g

Energetická hodnota25 - 50kcal
Proteiny0,5 - 0,7g
Tuky0,2 - 0,6g
Sacharidy6 -12g
Sodík0,8 mg
Draslík257mg
Mangan16mg
Železo0,5 - 0,9mg
Vitamín C36 - 49,8mg

Nákup a skladování

Nejlepší je kupovat pomela balené do celofánu a síťky, protože jinak pomelo velmi rychle vysychá, zhruba za týden jsou plody bez tohoto obalu vevnitř poměrně velmi suché.

Výskyt

V jihovýchodní Asii, karibské oblasti a v USA

Původ

Pomelo pochází z Jihovýchodní Asie.

(2. 1. 2008)
obrázky k článku
Pomelo - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiNedozrálé pomelo na stromě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPomelo, tak jak ho může me koupit v obchodě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiČínská dívka s pomelem - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTržnice - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Řez pomelem - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPomelo - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPomelo s nakrojenou slupkou - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiŘez pomelem s červenou dužinou - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti11.jpg - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Víno - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPomelo s žlutou dužinou - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti07.jpg - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKompotované pomelo - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPomelo na stromě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti