vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/sapodilla/sapodilla-pestovani.htm
zpět na prohlížení webu

Sapodilla - pěstování

Semena - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Semena Sapodilly, pokud jsou v suchu,si uchovávají klíčivost po dobu několika let. Nejlepší semena jsou z velkých plodů obsahujících jedno semeno. Rychle klíčí, ale pomalu rostou a stromy plodí za 5 - 8 let.

Sazenice nejlépe rostou na plném slunci, pod závlahou a hnojené. V Indii, jsou sazenice umístěny v hlubokých vyhnojených jámách ve kterých se přihnojují 2 x ročně.

Většina vzrostlých stromů nepotřebuje žádné zalévání, ale zavlažování v suchých obdobích zvětší produktivitu. V některých částech Indie se používá na závlahu slaná nebo poloslaná voda která redukuje růst a podporuje plodnost.

Sapodilla - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Plody dozrávají 4 -6 měsíců po odkvětu. V tropech, plodí některé kultivary nepřetržitě.

Sklizeň je celkem obtížná. Typy které ztrácejí velkou část písčitých šupinek při dozrávání je relativně snadné pozorovat nepatrnou žlutou nebo broskvovou barvou zralé kůže, ale u dalších typů je nezbytné škrábat šupinky kůže aby se vidělo jakou barvu má kůže pod šupinkami. Pokud je kůže hnědá a plody se snadno oddělují od stopky bez vytékání latexu, jsou plně zralé, ale tvrdé a musí být drženy po dobu několika dnů v pokojové teplotě aby změkly.
Nejlepší je odstranit šupinky kůže a plody dát mimo k dozrání. Měly by se jíst když trochu změknou. 
V komerčních sadech, je zralost posuzována podle několika plodů spadlých na zem.

(8. 1. 2008)
obrázky k článku
Sapodilla v květináči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiSapodilla - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiSemena - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPoupata sapodilly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPoupata sapodilly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Poupata sapodilly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiSapodilla - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiSapodilla - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti