vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/fik/fik-fikovnik-smokvon-pestovani.htm
zpět na prohlížení webu

Fík (fíkovník, smokvoň) - pěstování

Fíky v přírodě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti U nás pěstované odrůdy fíkovníku plodí bez opýlení. Odrůdy, které potřebují opylit u nás neplodí (opylení obstarává vosička žlabatka fíkovníková, která u nás nežije). U fíkovníků dovezených z dovolené, nemáme bohužel jistotu, že bude plodit.

Fíkovník dobře snáší řízkování, které provádíme v jarních měsících. Takto množené rostliny plodí již druhým rokem.

Rostlinu můžeme pěstovat od jara do podzimu venku na zahradě. Venku jej raději umístíme pod strom do stínu, aby se nespálil.

Fíkovník zimujeme při teplotě 0 až 10°C.  Může zimovat i ve tmě, protože rostlina je opadavá. Při zimování nezaléváme, pouze udržujeme substrát mírně vlhký. Fíkovník potřebuje vegetační klid i když nemusí být tak výrazný. Pokud nemáme pro vegetační klid chladnou místnost, necháme fíkovník co nejdéle venku na balkoně nebo na zahradě. Mrazíky do -2°C mu neublíží.

Plody v naších podmínkách dozrávají v letních až podzimních měsících.


Rostlinu můžeme tvarovat řezem, který dobře snáší.

Půda

Fíkovník se pěstuje v těžší, ale propustné půdě bohaté na humus, mírně zásadité až neutrální.

Velikost nádoby

Nádoba by měla být dostatečně velká, protože fíkovník má bohatý kořenový systém. Fíkovník přesazujeme každý rok.

Zálivka a hnojení

Během vegetace fíkovník vyžaduje dostatečnou zálivku a to zejména při tvorbě plodů. Přihnojujeme jednou za 14 dnů tekutými hnojivy.

Škůdci

Ze škůdců se občas objeví sviluška.

Fíkovník jako bonsai

Pro pěstování fíkovníku jako bosai se hodí odrůdy Ficus retusa, Ficus panda, Ficus nitida a Ficus kimmen.

Stříháme střídavě, hlouběji do koruny, za posledním listem necháme kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zastavíme mlžením vodou. Tvarovat drátem můžeme kdykoliv, ale maximálně na 3 měsíce. Dobře snáší méně světla.

(26. 1. 2008)
obrázky k článku
Mladé fíky - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiBonsai - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiVelmi starý fíkovník - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiFíkovník ve přírodě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiFíkovník jako bonsai - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Fíky v přírodě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti26.jpg - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti27.jpg - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiBonsai z fíkovníku - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiPředpěstované fíkovníky pro sady - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti