vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/kaki/tomel-japonsky-kaki-pestovani.htm
zpět na prohlížení webu

Tomel japonský (Kaki) - pěstování

Semena tomelu japonského (kaki) - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti K nám dovážené plody Kaki většinou neobsahují semena. Ta sice dají koupit ve specializovaných prodejnách, ale nejvhodnější je pořidít si mladou naroubovanou rostlinku.

V létě tomelu vyhovují naše teplotní podmínky a v zimě vydrží mrazy do - 16°C. Pokud je naroubován na podnoži Diospyros lotus, snese až - 22 °C. Tato podnož je vhodná pro jižní Moravu. Pro zbytek našeho území do cca 450 m.n.m jen Diospyros virginiana s kratší vegetační dobou (mrazuvzdornost cca -25 až 30 °C.). Především závisí na mikroklimatu dané oblasti. V chladnějších částech se musí rostlina na zimu zakrývat.

Nádobu s rostlinou vynášíme ven brzy na jaře, kdy nehrozí velké mrazy a do místnosti vracíme opět po příchodu prvních mrazíků. Zimovat tomel musí při teplotách jen okolo 1°C. V létě vyžaduje pravidelnou zálivku, ale nikoli ve velkých dávkách, bohatou výživu a plné slunce. Zemina by měla být propustná.

Plody zůstávají na stromku i po opadu listů.

Kromě klasického pěstování se tomel pěstuje také jako bonsai.

(24. 7. 2008)
obrázky k článku
Semena tomelu japonského (kaki) - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMladé rostlinky tomelu japosnkého (kaki) - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMladý stromek Tomelu - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKaki na stromě po opadu listů - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTéměř zralá kaki na stromě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Kaki - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKvět tomelu - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKvět tomelu japonského - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTomel japosnký jako bonsai - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTomel japosnký ve formě bonsaie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Nezralá kaki - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiBosai s plody - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti