vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/granatove-jablko/pestovani-granatoveho-jablka.htm
zpět na prohlížení webu

Pěstování granátového jablka

Marhaník granátový - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti      Punica granatum (Granátové jablko - Marhaník granátový) vyhovuje subtropické klima kontinentálního typu s dlouhým, horkým létem a poměrně chladnou zimou. Vydrží krátkodobý mráz -15 C. 

     Nejlépe roste v úrodné půdě, lehčí, s neutrální až slabě alkalickou reakcí. Na dno květináče je dobré přidat drenáž. Miluje vydatnou zálivku a dostatek živin. Doma roste nejlépe ve studeném skleníku i v chladném bytě, v létě venku. Jako pokojové rostliny se často pěstuje odrůda Nana, která bohatě kvete a plodí, ale není jedlá. V zimě vyžaduje mírnou zálivku a hodně světla. Nebo se umístí do tmavé, chladné místnosti s teplotou okolo pěti stupňů Celsia, kde ji vůbec nezaléváme. Je to opadavá dřevina.

     Při množení semenem máme většinou velký úspěch, výborně klíčí a rychle roste. Výséváme do výsevního substrátu v I-III při teplotě 20°C.

     Lze také využít řízkování. Z rozstliny odstřihneme rok starou větvičku. Dáme do vody, kde rostlince brzo vyrazí kořínky. Nebo použijeme stimulátor a sázíme přímo do zeminy.

     Granátovníky se velmi dobře tvarují a jsou proto ideální k pěstování jako bonsai.

(22. 11. 2007)
obrázky k článku
Granátové jablko pěstované jako bonsai - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKvět granátovníku - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiMarhaník granátový na podzim - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti13.jpg - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti14.jpg - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Marhaník granátový - bonsai - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiSemena granátovníku - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti