vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/nashi/pestovani-nashi.htm
zpět na prohlížení webu

Pěstování nashi

Pěstování nashi z jádra

Jádro nashi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Ze zdravého jádra nashi snadno vzejde mladá rostlinka.

Strom špatně snáší hluboký mráz a proto v našich zeměpisných šířkách zimu na zahradě pravděpodobně nepřečká.  U rostlin nashi z jader se plodů zřejmě nedočkáte.

Doporučiji pěstovat nashi zakoupené od našich pěstitelů, tj. vhodných pro místní klimatické podmínky.

Kultivary nashi vhodné pro naše podmínky

  • Hosui - japonská odrůda. Růst je zpočátku bujnější. Je středně plodná, raná odrůda, jedna z nejchutnějších, plody jsou velké, hnědavě oranžové barvy. Opylovači jsou Shinko, Chojuro, Bartlett nebo 20th Century
  • Chojuro - japonská odrůda středního vzrůstu, se středně velkými plody zlatavě hnědé barvy. Je odolná k otlakům a mechanickému poškození. Vhodní opylovači jsou Hosui, Shinko a další.
  • Nijisseiki - japonská odrůda ranější se středně velkými plody vyžadující probírku. Je citlivá k otlakům a mechanickému poškození. Vhodní opylovači jsou Shinseiki, Bartlett.
  • Shinko - japonská odrůda velmi plodná pozdní s velkými plody zlatohnědé barvy dozrávající ve druhé polovině září. Vhodní opylovači jsou Hosui, Chojuro, Kikusui a Bartlett.
  • Shinseiki - japonská odrůda s plody střední velikosti žlutozelené barvy. Je středně zrající s raným nástupem do plodnosti (2 – 3 rokem), je částečně samosprašná a vyžaduje probírku.
(21. 2. 2008)
obrázky k článku
Květy nashi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiJádro nashi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiNashi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiNashi v sadu - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiNashi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Listy nashi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti