vytisknuto z adresy: https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/tamarind/tamarind-popis.htm
zpět na prohlížení webu

Tamarind - popis

Tamarind - lusky - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  
RostlinaTamarind indický
LatinskyTamarindus indica
Další názevTamaryšek, kyselé datle, indické datle
ChuťSilně sladkokyselá chuť
Konzumace  Dužina se může pojídat čerstvá, vařená, sušená, zavařená jako povidla. Z dužiny tamarindu se připravují také osvěžující nápoje a často se využívá jako přísada do jídla.

Plod

Luskovité plody tamarindy, jsou cca až centimetrů dlouhé a dva centimetry široké. Lusky obsahují čtyři až dvanáct jader obklopených červenohnědou až  téměř černou kašovitou dření. Dřeň má silně sladkokyselou chuť a má vysokou cukernatost (až 35 %).

Nutriční hodnoty na 100g

  • 314 Kcal
  • 0 g tuku, cholesterol 0 mg, nasycené tuky 0 g
  • Proteiny (bílkovina) 2.9 g
  • Karbohydraty75.6 g
  • Vláknina 4.7 g
  • Vápník 141 mg, fosfor 165 mg, železo 0.9 mg, thiamin 0.46 mg, riboflavin 0.01 mg, niacin 1.3 mg, vitamín C 75 mg

Využití

Dřeň tamarindu je třeba spotřebovat co nejrychleji. Hodí se k přípravě speciálních kořeněných omáček a také osvěžujících nápojů (vzhledem k obsahu kyselin působí lehce projímavě). Tamarindy se také zpracovávají na čatní a do rýžových a zeleninových pokrmů.

Nákup a skladování

U dovážených tamarindů musíme dbát, aby při podávání dosáhly správné zralosti. Aby lépe snášely přepravu, pěstitelé je dodávají většinou nedozrálé a k dozrání pak často nedochází ve ve správných podmínkách. Jejich chuť pak za mnoho nestojí. 

Dozrálé ovoce je obvykle velmi choulostivé, je mu třeba věnovat určitou pozornost a péči a uchovávat je na chladném místě, kde není vystaveno průvanu. Působení tepla vysušuje dužinu a snižuje svěžest plodů. Teplota by neměla klesnout pod osm až deset stupňů Celsia. Důležitá je poměrně vysoká vzdušná vlhkost dosahující pokud možno 85 - 90 procent a dostatečná výměna vzduchu, to přispívá k prodloužení možné skladovací doby. Nevzhledné, přezrálé a poškozené plody je třeba odstranit.

Popis rostliny

Stromy z čeledi motýlokvětých - tamarindy (Tamarindus indica) jsou středně vysoké stromy dosahující výšky až 20m s hustou pravidelnou korunou.

Původ

Původně z afrických tropických oblastí.

Rozšíření

Tropické a subtropické oblasti.

(4. 2. 2008)
obrázky k článku
Tamarind na stromě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTamarind - lusky - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKvět tamarindu - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOstrá tamarindové omáčka - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTamarind - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Tamarind s částečně odstraněnou slupkou - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiNedozrálý tamarind - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTamarind zblízka - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTamarind - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiTamarind - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti