Pěstování opuncie

Opuncie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Opuncia ficus-indica bohužel není mrazuvzdorná. Ale existují i mrazuvzdorné formy, buhužel pouze okrasné.

Opuncie se, stejně jako většina zástupců rodu opuncií, pro pokojové pěstování nehodí. Za prvé proto, že dorůstají do ohromných rozměrů, a za druhé proto, že nejsou příliš dekorativní. Opuncie (Opuntia) v pokojvých podmínkách často nekvetou, protože tyto rostliny začínají kvést až po dosažení rozměrů, které jsou v bytových podmínkách nereálné.

Nejčastěji se opuncie množí vegetativně stonkovými částmi (1–3 segmenty), řízkováním či explantátovými kulturami. Rozmnožování semeny není příliš časté, protože je obtížnější. Segment odlomíme z matečnice a počkáme, až řezná plocha dokonale zaschne a vytvoří se na ploše malé hrbolky, což jsou příští kořínky. Až v této době je zasadíme do dobře propustné písčito-štěrkovité zeminy. U opunciových plodů je možná taková zvláštnost - zakořenění celého plodu. Stačí plod nechat nasucho stát v prázdném květináčku do doby než ve spodní části pustí kořínky. Pak jej klidně zasadíme do jakékoliv zeminy a opatrně zaléváme. Plod se bude chovat jako by se jednalo o řízek rostliny. Důležitý je pouze dostatek světla a tepla.

Pěstování opuncií není moc složité - opuncie je kaktus. Kaktusy jsou rostliny, které snáší dlouhá období sucha. Půdu potřebují dokonale drenážovanou, spíše štěrkovitou. Důležitý je dostatek světla a tepla.

V létě můžeme opuncii bez obav vystavit slunečnímu úpalu na balkoně nebo na slunném záhonu.
V zimě je umístíme na světlém, ale chladnějším místě a velmi omezíme zálivku (ideálně úplně).
Na výživu není opuncie náročná.

Opuncie kvetou velkými žlutými květy, některé květy jsou červené nebo fialové. Květy jsou až 10 cm v průměru, nejčastěji rozkvétají na jaře. V době kvetení a nasazování plodů je třeba zvýšit mírně zálivku.

Souhrn

Opuncie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Světlo: Miluje slunné stanoviště. Bez slunce se rostlině nedaří a pomalu hyne.

Teplota: Vhodná je běžná pokojová teplota. V zimě by měla být rostlina na suchém, chladném stanovišti. Teploty mezi 6 – 8 o C jsou ideální.

Voda: V létě zaléváme mírně a v zimě zálivku omezíme ještě více. Zaléváme tak, aby stonky nevadly.

Vlhkost: Opuncii svědčí suché ovzduší.

Hnojení: Hnojíme zřídka speciálním hnojivem na kaktusy. Opuncie prospívá i bez hnojení.

Přesazování: Opuncii přesazujeme vždy na jaře pokud je to nezbytně nutné.

Zemina: zemina pro kaktusy a sukulenty

Letnění: Letní pobyt venku opuncii svědčí. Ideální je větrem a deštěm chráněné stanoviště.

Problémy

Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že opuncie neroste a kořeny uhnívají. Také se může projevit sesycháním vrcholu stonku.

Pokud nemámáme žádné přírůstky - nedostatek vody v létě nebo nadbytek vody v zimě.

Hniloba základu stonku a úhyn stonku - příčinou je hniloba báze, která byla vyvolaná nadměrnou vlhkostí během zimního období. Vrchol stonku použijte jako řízek.

Škůdci: Opuncie bývá napadána sviluškou (bílá pavučinka, bronzovité zabarvení povrchu) nebo vlnatkou (bílé chomáče lepkavé hmoty), případně puklicemi (tvrdé hnědé štétky na povrchu )

Různé druhy opuncií

  • Opuncie cilindrica mnohdy není pokládána za opuncii. Má cylindrické stonky, nejprve jednotlivé, s přibývajícím věkem se rozvětvující. Rychle roste a dosahuje výšky 1,5 – 1,8 m. Kvete širokými růžovými květy.
  • Opuntia rufida: Má stonky pokryté svazky rezavě červených glochidií.
  • Opuntia vestita: Má cylindrické stonky, pokryté ochmýřenými chloupky. Kvete drobnými červenými kvítky.
  • Opuntia mikrodasys: Má rozvětvené stonky pokryté svazky háčkovitě zahnutých světlých glochidií. Kvete velkými žlutými květy.
  • Opuntia mikrodasys albinospina: Má stonky pokryté bílými glochidiemi, které při dotyku neopadávají. Tato opuncie snadno vykvétá žlutými květy i v pokojových podmínkách. Kromě toho domácí pěstování umožňují i její nevelké rozměry.
  • Opuntia phaeacantha: Má oválné ploché, členité stonky pokryté hnědožlutými glochidiemi a dlouhými tenkými ostny.

Zajímavosti

V centrálním Mexiku na plantážích okolo Ciudad de México byla v roce 1997 vyvinuta technologie pěstování v plastikových tunelech.

V Izraeli se setkáváme s pokusy pěstovat opuncie v hydroponii.

V Austrálii se opuncie po svém dovezení kriticky rozšířila a musel být dovezen přirozený hmyzí škůdce z Mexika.

obrázky k článku
Opuncie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuncie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuncie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuncie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuncie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Opuntia imbricata - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuntia gosseliniana - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuntia ficus indica - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuntia aciculata orbiculata - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuncie - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Opuntia rubescens - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuntia robusta - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOpuntia microdasys - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti

související
Chuť opuncie je sladká a poměrně exotická. Konzumuje se pouze dužnina, která je křehká a šťavnatá.

Příspěvků: 8Komentáře

 
 Plod
Palan 29.1.10 - 19:57
 
 
 Re: Plod
Helper 4.12.10 - 19:39
 
 Klíčivost semen
Helper 11.9.10 - 19:55
 
 jak zasadit semena
Jarda 26.9.10 - 21:05
 
 
 Re: jak zasadit semena
Helper 27.10.10 - 22:59
 
 
 
 Re: Re: jak zasadit semena
Helper 2.12.10 - 20:18
 
 kde sehnat rostlinku?
gaviál indický (danouš panouš) 17.10.11 - 14:40
 
 Větvení rostliny
Ronnie 3.4.20 - 18:23
 
reklama