Komentáře
Fík (fíkovník, smokvoň) - pěstování

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah, vyhrazuje si však právo je odstraňovat.
 
od: Anelei
datum: 21.9.08 - 11:19
titulek:

Fíky

Mám tři roky 2 keře fíkovníku adriatického, krásně rostou, letos jsou 1 m vysoké, bohatě rozvětvené, krásně zelené. Bohužel nerodí. Sazeničky jsem koupila s příslibem, že budou hned příští rok rodit, že je to odrůda u nás rodící.
Nevíte proč, nebo co mám dělat, aby začaly rodit?
Děkuji.
Anelei
  
od: Míša
datum: 26.8.09 - 03:13
titulek:

Re: Fíky

Anelei - nejjednodušší je koupit nové rostliny. Fíkovník se množí řízky a nové rostlinky plodí (nebo spíš vytvoří plody, které nedozrají) již prvním rokem. Jediné mi napadá, zda jsi rostlinu nestříhala.
  
od: wabi (Asimina)
datum: 3.11.11 - 16:52
titulek:

Re: Fíky

Mužeš mít semenáče které nerodí vubec nikdy.
Nebo ti každým rokem zmrznou a pak znova z korenu obráží...
  
od: EvaM (Evina)
datum: 2.1.17 - 17:25
titulek:

Re: Fíky

Patrně jste nedodržela zimní klid při teplotě 1až10 st. Stačí uložit do sklepa, garáže, i ve tmě, listy stejmě na zimu opadávají. Pokud je celou zimu v teplém bytě, asi nepokvete.
 
od: Jana (Jana)
datum: 29.7.09 - 13:25
titulek:

názor

letos jsem koupila fíkovník v Bauhasu, měl 3 plody, které opadly, ale už má dalších asi 10
 
od: Helper
datum: 3.9.10 - 16:48
titulek:

Semena

lat. Ficus Sur www.koexflor.cz
 
od: Atide
datum: 24.1.11 - 09:49
titulek:

Fíkovník

Již několik let mi roste FÍKOVNÍK volně venku u chaty.Vypěstovaná rostlinka ze sušených plodů zakoupených v prodejně.Bez problému přežívá mrazy i záplavová období.I když neplodí,je ozdobou pro jeho krásné velké listy.
  
od: wabi (Asimina)
datum: 3.11.11 - 16:56
titulek:

Re: Fíkovník

Fík je krásný ale muže být nejen to, Nejen potešení ale i užitek.
Ako sběratel mám asi 40 odrud fiku.
   
od: Jelena (jelena)
datum: 16.12.11 - 10:11
titulek:

Re: Re: Fíkovník

A plodí ván některý z nich?
Jelena
 
od: Karel
datum: 20.6.13 - 13:51
titulek:

otázka

Máme fíkovnik ,kterému se na listech udělali šedé fleky a všechny listy opadaly. Nevím co s tím.Prosím o radu.Děkuji
 
od: babf
datum: 25.6.13 - 22:34
titulek:

napadení puklicí

Dobrý den, dostali jsme již vzrostlý fík a je napadený puklicí a opadávají listy. Má 4 fíky a tak nevím zda je vhodný nějaký postřik.
 
od: Mojmír (Mojmír)
datum: 9.8.13 - 21:59
titulek:

Fíkovník

Zdravím, já mám na zahradě ve volné půdě fíkovník už 10 let. Je vysoký cca 3 metry. Tuto sezonu jsem zatím k dnešnímu dni sklidil 90 velkých fíků a ještě dalších 50 zatím nedozrálých tam je.
  
od: mildhet
datum: 14.8.13 - 12:08
titulek:

Re: Fíkovník

Dobrý den a odkud jste? Asi z jižní moravy, nebo tak nějak? Já mám 3fíkovníky, pěstuji je ve velkých květináčích, na zimu je přenáším do chladné místnosti, kde přezimují. Zalévám, hnojím podle návodů pěstitelů, ale zatím ani jeden fík!! A to ten nejstarší už má 5 let. Letos jsem zjistila, že se fíky tvoří, ale až teď, koncem léta. Mají tedy asi moc krátké vegetativní období. JSEM Z VYSOČINY A TAK JE DÁVÁM VEN AŽ PO tzv. Zmrzlých. Jak jim mohu prodloužit dobu vegetace? můžete poradit? Děkuji Mildhet
   
od: Mojmír (Mojmír)
datum: 15.8.13 - 16:14
titulek:

Re: Re: Fíkovník

Zdravím. Jsem od Prostějova. Dnes jsem sklidil z toho jednoho fíkovníku už 123 fík. Zralé fíky mám už od června, ale převážná většina uzrála v červenci a v srpnu. Mám fíky i v květináčích, nějaké zralé fíky jsem z nich sklidil, ale není to žádná sláva, většinou jak říkáte vy nestihnou dozrát. Volná půda je volná půda. Vegetační dobu fíkovníků v květináčích můžete prodloužit tak, že je buď přes den budete na začátku sezony v květnu pravidelně vynášet ven a na noc před mrazíky schovávat domů a nebo se mi také osvědčili igelitové boxy okolo nich.(dřevěné, nebo drátěné konstrukce potažené igelitem, nebo na volné půdě zapuštěné 4 kůly okolo fíkovníku v květináči a nasunut igelitový pytel, nebo omotání kůlů igelitovou fólií. V takovém případě nevadí fíkovníku ani malé krátkodobé ranní mrazíky cca -2 až - 3 st.C Větší mrazíky do -5 st. by fíkovníku neublížily, ale asi by se vegetační doba neprodloužila. Také je dobré květináče umístit na závětrné straně, třeba u jižní zdi, kde co nejvíce svítí sluníčko. Také je dobré, když se vám teď tvoří fíky je zachovat na fíkovníku do příští sezony, pak vám určitě stihnou dozrát. Ideální zazimovat při střední vlhkosti v místnosti s teplotou okolo 10 st.C.
    
od: Mojmír (Mojmír)
datum: 15.8.13 - 16:20
titulek:

Re: Re: Re: Fíkovník

Fíkovníků ve volné půdě mám 5. Vždy je musím ale na zimu pořádně zaizolovat, jinak by omrzly až k zemi. Fíkovníky by sice z kořenů obrazily, ale nebyla by žádná úroda. Doporučuji také koupit trochu draselného hnojiva a fíkovníky trochu tímto hnojivem přihnojit.Díky tomuto hnojivu kvalitně vyzrají letorosty a fíkovník bude po dobu vegetačního klidu odolnější a na začátku příští sezony se mu bude lépe startovat a podle mých zkušeností i lépe plodit.
    
od: mildhet
datum: 15.8.13 - 21:02
titulek:

Re: Re: Re: Fíkovník

moc vám děkuji za rady, budu se jimi řídit. Pokud někdy něco vypěstuji, určitě se pochlubím. :-)
    
od: mildhet
datum: 16.8.13 - 10:28
titulek:

Re: Re: Re: Fíkovník

Tak jsem neodolala a včera jsem si zase koupila další fíkovník, ale tentokrát s plody. Je v kontejneru asi tak 15 cm vysokém, úzkém, tak že se mi zdá, že bych ho měla přesadit, ale když má plody, nebudu s ním hýbat a počkám, až dozrají, jestli se povede. Fíkovníky mám u zdi vytápěného domu, situované na jihozápad, tak že tam celý den svítí slunce.(Broskve mi tam každý rok běžně dozrávají a míváme jich opravdu hodně). Hnojím Kristalonem, podle sezony, zjara startem, potom plod a květ. A protože jsem asi trochu natvrdlá, můžete mi poradit, čím tedy hnojit na podzim, název hnojiva a jak poznám, že fíkovník už má podzim, tedy čas na hnojení tím "draselnatým" hnojivem? Nerada bych něco pokazila. Asi není rozumné pořizovat si do podmínek, kde léto trvá 14 dní,3 měsíce prší a zbytek roku chumelí, zrovna fíkovníky, ale když se mi podařilo vypěstova citrusy a už mi 2 roky plodí, věřím, že se mi podaří i ty fíkovníky. Na zimu je uklízím do nevytápěné místnost, má sice okna na severozápad a proto je tan dost přítmí a chladno, ale citrusy přezimují bez problémů, tak proč ne fíkovníky? Ten nejstarší je vysoký okolo 1,5m, a je v květináči o průměru 70cm, to by mu mělo stačit, nebo ne? Asi jsem otravná, ale i přesto věřím, že mi poradíte a tak vám předem moc děkuji.
     
od: Mojmír (Mojmír)
datum: 16.8.13 - 22:52
titulek:

Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Přesazení fíkovníku s celým kořenovým balem vadit nebude, spíš naopak. Fíkovník přesaďte když nebude hlína v květináči moc mokrá, aby se bal nerozsypal a neodhalily a narušily se kořínky. Dejte ho do většího květináče a hlínu dejte jednak na dno květináče pod bal a také okolo balu. Pokud máte fíkovník keřového vzrůstu neuškodí, když bude fíkovník zasazen hlouběji v hlíně a aspoň budou pod úrovní hlíny vyrážet lépe nové výhony (pruty). Draselným hnojivem můžete hnojit klidně už teď, nebo v první půlce září, aby letorosty stihly pořádně zdřevnatět (vyzrát). Dobré je třeba draselné hnojivo Vinasse, nebo klidně i draselná sůl. Do květináče stačí jen špetka na povrch půdy a přes hnojivo poté zalévat. Raději to moc nepřehánět a hnojit tímto hnojivem jen přiměřeně (třeba špetku teď a druhou třeba za 3 týdny). Vzrostlý fíkovník ve volné půděhnojím více. Na jaře je ideální hnojit zředěným kuřincovým (slepičincovým) zákvasem, ale také jen s mírou, aby nebyl fíkovník moc bujný na úkor násady plodů. Poté již nehnojím a až touto dobou hnojím draselným hnojivem. To vaše umístění fíkovníků u zdi a také umístění na zimu je ideální a neměl by s tím být žádný problém. Mám také vyzkoušené, že citroník nemá rád vápno a chlorovanou vodu z vodovodu. Ideální je dešťová voda a nebo v zimě rozpuštěný, odstátý sníh. Zato fíkovník má vápno rád. Jo a vůbec nejste otravná. Ať se vám pěstování daří :-)
      
od: Mojmír (Mojmír)
datum: 16.8.13 - 22:55
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Dnes jsem z toho největšího fíkovníku za tuto sezonu sklidil už 131 fík. :-)
       
od: mildhet
datum: 17.8.13 - 19:07
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Závidím vám a moc, moc vám děkuji. Jste velmi laskav a tak vás asi budu obtěžovat častěji. Přeji vám hodně úspěchů a pokud se mi zadaří, ráda bych vám poslala fotky, ale to je ještě daleko. Ještě jednou moc děkuji.
        
od: Mojmír (Mojmír)
datum: 18.8.13 - 12:01
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Není vůbec zač. Fota klidně pak pošlete na emailovou adresu web.w@seznam.cz
         
od: Mojmír (Mojmír)
datum: 18.8.13 - 21:42
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Moc rád si fota prohlédnu :-) Ať se daří :-)
          
od: Mojmír (Mojmír)
datum: 8.9.13 - 09:03
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Už 173 kousků :-)
          
od: Francuesco (Francuesco)
datum: 24.10.13 - 19:37
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

K dnešnímu dni dvoustý plod fíkovníku, listy už opadaly, avšak fíky ještě dozrávají. Třeba se ještě nějaký tuto sezonu zadaří :-)
          
od: Francuesco (Mojmír (Francuesco))
datum: 24.10.13 - 19:39
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

K dnešnímu dni dvoustý plod fíkovníku, listy už opadaly, avšak fíky ještě dozrávají. Třeba se ještě nějaký tuto sezonu zadaří :-)
          
od: mildhet
datum: 22.4.14 - 15:01
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Dobrý den, vloni jste mi dobře poradil a naše fíkovníky mají první plody. Ale...protože já nemohu mít nic bez problémů, zase se naskytly a já potřebuji vaši radu. Vyrašili, rostou jako blázni, fíků jsou plné, ale mám je doma, protože se bojím mrazíků. Ten velký už je takový, že se bojím, že ho ani nedostanu ven, abych ho nepolámala. Chtělo by to ven, ale kdyby přišly mrazíky, nepomrznou plody? Popřípadě, jak je mám ochránit? Děkuji za vaši radu a zdravím vás Mildhet
          
od: Francuesco (Mojmír )
datum: 25.5.14 - 20:13
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Moc Vás zdravím. Váš dotaz jsem objevil až teď. Slabé mrazíky fíkovníku neublíží. Klidně se může dát ven, jen mu to prospěje. Kdyby někdy přišel silnější noční mrazík, tak je možné jej omotat textilií a igelitem.
          
od: mildhet
datum: 26.5.14 - 08:33
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Njn, tak už jsem to pokazila. Měla jsem strach z mrazíků, aby mi nepomrzly loňské nedozrálé fíky a tak jsem ho nechala doma u okna. On vyrostl jako blázen a když jsem ho dala po zmrzlých ven, ohnuly ho deště spálilo ho slunko, prostě je z něho chudák, kterému zbylo jenom pár listů a větve má ohnuté k zemi. Je na něj smutný pohled. Dala jsem ho do stínu, ale tam je zase dost průvan, tak jsem zvědavá, jestli se sebere. Možná bych ho měla trocu ostříhat, ale má tam malinké fíky, tak se mi nechce. Chjo, to jsem tomu zase dala!
          
od: Mojmir
datum: 30.5.14 - 22:51
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Však on se dá do hromady a určitě zase hezky obrazí. :-) Škoda, že jsem Vám to neřekl dřív. Čím delší dobu je fíkovník venku a čím více má fíkovník objem kvalitního substrátu, tím více prosperuje. Já jsem teď nařízkoval hrodadu nových fíkovníků. :-)
          
od: mildhet
datum: 31.5.14 - 11:07
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Tak myslíte, že ho mám dát zpátky na slunko ke zdi? V tom stínu je dost průvan moc se mi to nelíbí. Na slunci má zase spálené listy. :-(
          
od: Mojmir
datum: 31.5.14 - 21:21
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Ano, klidně ho dejte zpátky na sluníčko. Šok má už za sebou, tak by se měl spravit. Na dva dny ho dejte do polostínu a pak už klidně na nejslunější stanoviště. Méně často, avšak důkladně zalévat. Přeji Vám ať máte z něj radost. :-)
          
od: ronka
datum: 4.9.14 - 10:27
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Dobrý den, píšete, že jste nařízkoval hromadu nových fíkovníků - poraďte prosím co a jak - zkoušela jsem to snad 10x, nejdřív z fíkovníku, který mám 12let (původně z volné přírody z chorvatska, nijak extra neroste, ale každý rok má cca 10 božsky dobrých fíků), pak z fíkovníku z bauhauzu (ten roste jak divej, mám ho rok a půl a za tu dobu povyrost o metr, ale fíků měl jen 5 menších). nikdy se mi nezadařilo vypěstovat nové fíkovníky, vždy vyrazily, já měla radost a do měsíce uschly - někde dělám chybu, ale nevím, kde. mám je na zaskleném balkoně obráceném k jihu. Díky za radu, ronka
          
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 18.10.14 - 10:03
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Dobrý den Ronko. Teď je už na řízkování pozdě, ale na jaře to zkuste znovu. Kupte práškový stimulátor na řízkování, ustřihněte asi 10 cm řízky a odstraňte z nich většinu listů a zbylé listy minimálně o polovinu zastřihněte. Spodní konce namočte do stimulátoru a zasaďte do květináče do směsi hlíny s perlitem. Perlitem nešetřete, klidně půl na púl. Řízek s hlínou zalejte. Vemte plastovou láhev a odstřihněte nůžkami dno. Lahví bez uzávěru přikryjte řízek v květináči a dejte třeba na parapet k oknu. Poté již skoro nezalévejte a v podmisce ať nikdy nestojí voda. Čím méně řízek zaléváte tím lépe. Vinou uhynutí řízku je většinou přemokření s následným uhnití řízku. Můžete řízkovat také hromadně, kdy do plastového kbelíku dáte jen asi polovinu hlíny s perlitem, do hlíny zapícháte více řízků (vždy řízek zapíchnou šikmo, ne kolmo),substrát mírně zalejte a vrch kbelíku zakryjete igelitem s uprostřed vystřiženým otvorem (průměr cca 5 cm) pro odvětrání vlhkosti, kontrolu řízků a případné pozdější zalití, ale to pouze při velkém vyschnutí. Vlhké klima se pod igelitem samo udržuje i bez zalévání. Hlinu pro pěstování fíkovníků používejte vápenatou, ne kyselou, ne rašelinu, ne lesní hlínu. Stanoviště (pro už zakořeněné rostliny) ať je hodně slunné, ideální po celý den. Dopřejte fíkovníkům zimování v chladné místnosti, po celou zimu, fíkovník nesmí být po celou zimu v teple. Ať se Vám daří množení i pěstování :-) Francuesco (Mojmír).
          
od: Irena (Irča)
datum: 19.8.20 - 12:37
titulek:

Fíkovník,žloutnutí listů

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,proč u rok starého,z Chorvatska privezeneho,ve velkém květniku pěstovaného fikovniku,najednou začaly žloutnout listy. Před měsícem jsem ho chtěla presadit do volné půdy,ale všimla jsem si malých plodů,tak raději počkám. Dle přečtenych příspěvků,bude lépe počkat s přesazením až na jaro. Ale ty listy mě znepokojují. Děkuji za odpověď,
          
od: Irena (Irča)
datum: 19.8.20 - 13:09
titulek:

Fíkovník,žloutnutí listů

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,proč u rok starého,z Chorvatska privezeneho,ve velkém květniku pěstovaného fikovniku,najednou začaly žloutnout listy. Před měsícem jsem ho chtěla presadit do volné půdy,ale všimla jsem si malých plodů,tak raději počkám. Dle přečtenych příspěvků,bude lépe počkat s přesazením až na jaro. Ale ty listy mě znepokojují. Děkuji za odpověď,
    
od: Veronika (nikusee)
datum: 17.7.20 - 10:16
titulek:

Re: Re: Re: Fíkovník

Dobrý den,mohu Vás požádat o radu k mému fíkovníku brawn turkey, před 3lety byl koupen jako malá rostlinka, než zesílil byl v květináči, letos na jaře jsem ho zasadila do volné půdy, ale jak v květináčim,tak ve volné zemi dosud neplodí, má krásné listy a krásně roste
    
od: PavlaD (pavla)
datum: 8.11.21 - 13:25
titulek:

Re: Re: Re: Fíkovník

Zaujal mne pán od Prostějova,chtěla bych se s ním spojit.Fíky které jsem nechala pře zimu na stromě mně další rok neuzrály,ale časem odpadly.
     
od: Hana
datum: 24.11.21 - 09:08
titulek:

Re: Re: Re: Re: Fíkovník

Zkuste kiwiforum.cz Tam vám určitě někdo poradí. Možná tam přešel i on.
 
od: lPlachá (Anny)
datum: 25.9.14 - 18:27
titulek:

množení fikovníku

3 roky jsem měla fikovník v květináči a nic z něho nebylo.Teď je ve skleníku,vyrostl a rodí krásné fíky.Chtěla bych ho namnožit,poraďte jak a kdy.Děkuji
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 19.10.14 - 18:16
titulek:

Re: množení fikovníku

Dobrý den. Teď je už na řízkování pozdě, ale na jaře to zkuste znovu. Kupte práškový stimulátor na řízkování, ustřihněte asi 10 cm řízky a odstraňte z nich většinu listů a zbylé listy minimálně o polovinu zastřihněte. Spodní konce namočte do stimulátoru a zasaďte do květináče do směsi hlíny s perlitem. Perlitem nešetřete, klidně půl na púl. Řízek s hlínou zalejte. Vemte plastovou láhev a odstřihněte nůžkami dno. Lahví bez uzávěru přikryjte řízek v květináči a dejte třeba na parapet k oknu. Poté již skoro nezalévejte a v podmisce ať nikdy nestojí voda. Čím méně řízek zaléváte tím lépe. Vinou uhynutí řízku je většinou přemokření s následným uhnití řízku. Můžete řízkovat také hromadně, kdy do plastového kbelíku dáte jen asi polovinu hlíny s perlitem, do hlíny zapícháte více řízků (vždy řízek zapíchnou šikmo, ne kolmo),substrát mírně zalejte a vrch kbelíku zakryjete igelitem s uprostřed vystřiženým otvorem (průměr cca 5 cm) pro odvětrání vlhkosti, kontrolu řízků a případné pozdější zalití, ale to pouze při velkém vyschnutí. Vlhké klima se pod igelitem samo udržuje i bez zalévání. Hlinu pro pěstování fíkovníků používejte vápenatou, ne kyselou, ne rašelinu, ne lesní hlínu. Stanoviště (pro už zakořeněné rostliny) ať je hodně slunné, ideální po celý den. Dopřejte fíkovníkům zimování v chladné místnosti, po celou zimu, fíkovník nesmí být po celou zimu v teple. Ať se Vám daří množení i pěstování :-) Francuesco (Mojmír).
   
od: ronka
datum: 20.10.14 - 08:25
titulek:

Re: Re: množení fikovníku

díky - perfektní a do detailu, přesně, jak to potřebuji. na jaře se ozvu, zda se zadařilo. asi jsem vždy udělala chybu s tím zaléváním.ronka
    
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 20.10.14 - 22:07
titulek:

Re: Re: Re: množení fikovníku

Dobrý den. Těší mě, že Vám má rada pomohla. Přeji Vám úspěšné řízkování i pěstování. S pozdravem Francuesco (Mojmír).
     
od: Míla (Mila)
datum: 11.12.14 - 19:25
titulek:

Re: Re: Re: Re: množení fikovníku

Dobrý den pane Mojmíre.
Prosím, přečtěte si můj příspěvek z 6.12. a pokud to bude možné, tak poraďte. Díky Míla.
 
od: Míla
datum: 6.12.14 - 17:17
titulek:

Fíkovník smokvoň - ŘEZ

Prosím o radu. Mám venku keř vysoký 1,8m, plodící. Na letorostech má plůdky, listy již opadaly. Některé větve chci zkrátit, ale nevím jak, abych zbytečně nepřišel o následnou úrodu. Řez jádrovin a peckovin znám, ale tady jsem vedle. Předem děkuji tomu kdo mi poradí. Míla.
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 25.12.14 - 16:42
titulek:

Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ

Dobrý den. Jestli měří 180 cm, tak bych větve zkrátil asi o 30 cm a zcela větve prorůstající dovnitř koruny (keře). Pokud fíkovník na zimu izolujete, tak ho můžete zkrátit i o víc, aby nebylo s izolací tolik práce. Já fíkovníky, kromě jednoho udržuji do stálé výšky 2 metry. Pouze jeden mám skoro 3 metrový. Fíkovníkům vždy řez prospívá. Dělám i letní střih konců větví vždy za posledním relativně větším fíkem pro rychlejší dozrávání a umožnění prostupu slunce dovnitř keře. Ať se Vám pěstování daří :-) Mějte se.
   
od: Míla (Míla)
datum: 26.12.14 - 10:23
titulek:

Re: Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ

Dobrý den p.Mojmíre. Vřelé díky za Vaší odpověď. Přeji pěkný konec Vánoc a úspěšný nový rok. Míla.
    
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 27.12.14 - 00:29
titulek:

Re: Re: Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ

Děkuji :-) Vám také krásný a šťastný rok 2015.
   
od: Mertl (Radek)
datum: 9.8.15 - 00:11
titulek:

Re: Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ

Dobrý den.
Chtel bych vas poprosit o radu jak nejlépe zazimovat a zaizolovat fik. Mam ho druhy rok. Loni castecne omrzl,ale pekne obrostl a ma jiz asi 1,5m.
Dekuji predem za radu.
Radek
    
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 2.9.15 - 22:43
titulek:

Re: Re: Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ

Poradím Vám nejvhodnější způsob, ale je to pracné. Fíkovník svázat, aby měl co nejmenší objem.Okolo fíkovníku zatlouct kůly a přes tyto kůly omotat pletivo s malými oky, nebo okolo fíkovníku udělat bednění. Na dno ke kmeni dát trochu jedu na myši, stává se, že někdy myši okousaji kůru. Celý vnitřek zasypat hoblinami, pilinami, ořechovým listím, rašelinou, nebo štěpkou až po vrch, aby nad vrcholem fíkovníku bylo ještě aspoň 20 cm pilin, hoblin a pod. Na bedněním udělat nepromokavou stříšku s přesahem, aby dovnitř bednění nepršelo. Izolaci provést co nejpozději, řekněme koncem listopadu a odizolaci co nejdříve, řekněme v půlce března. Také je dobré fíkovník před izolací trochu zastřihnout a postříkat proti plesnivění třeba Kuprikolem. Od záři je dobré fíkovník přihnojovat draselným hnojivem pro dobré a kvalitní vyzrání (zdřevnatění) letorostů. Letorosty pak budou o něco odolnější proti vymrznutí.
 
od: Ivo Poduška (Ivo)
datum: 1.1.15 - 14:45
titulek:

Řez smokvoně

Mám již několik let 2 keře fíkovníku, přes léto jsou i s květináčem zahrnuty v zemi na zahradě, v zimě na parapetu okna na schodišti, ale v současné době začínají ve vrcholcích všech výhonů vyrůstat listy. Protože jsou výhony poměrně dlouhé, potřeboval bych je zakrátit, ale nevím, jestli je teď začátkem roku vhodná doba. Těším se na radu !! Ivo
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 7.1.15 - 21:28
titulek:

Re: Řez smokvoně

Dobrý den Ivo. Výhony fíkovníku můžete nyní i kdykoliv jindy v pohodě zastřihnout, rostlině to vždy prospěje. Ale v současném období by ještě fíkovník neměl rašit, zkuste snížit teplotu v místnosti, nebo fíkovníky umístit na jiné chladnější místo. Nyní potřebují vegetační klid. Teplota v místnosti u mých fíkovníků je nyní +1 až +2 st.C. Ideální by bylo, aby teplota nepřekročila 10 st.C. Mějte se a ať se Vám daří pěstování.
   
od: aAa
datum: 11.3.15 - 17:36
titulek:

Re: Re: Řez smokvoně

Mám fíkovník venku po celý rok, jen jej na zimu trochu přihrnu chlévským hnojem na jaře ho od hnoje očistím a roste již čtvrtým rokem ale bohužel neplodí. Tak že budu shánět jiný. Mirek.
    
od: Francuesco
datum: 16.3.15 - 19:30
titulek:

Re: Re: Re: Řez smokvoně

Ahoj Mirku. Co je to za fíkovník? Pokud je to semenáč, tak Ti pravděpodobně plodit nebude. Pokud je to řízkovanec z plodícího adriatického fíkovníku, tak by plodit již měl. V ČR je v současné době již mnoho zajímavých odrůd. Hodně mě zaujal fíkovník Peretta, nebo Morena prodejce např. Zahradnictví Kubíček Prostějov a jiní v ČR. Dobré jsou také fíkovníky co již desítky let rostou na různých místech ČR a jsou u nás dá se říct aklimatizované. Záleží odkud jsi?
     
od: aAa
datum: 24.12.16 - 23:30
titulek:

Re: Re: Re: Re: Řez smokvoně

Dobrý večer Francuesko. Letos mě už fíkovník plodil ale zjistil jsem že je sice pěkně žlutý ale bez chuti. Tak jsem si pořídil jiné dva ty mě začali mít plody na podzim a tak nedozráli. Dostal jsem i jeden vypěstovaný ze semínka z koupeného fíku a ten plodit asi nebude a slabě roste oproti těm ostatním.Mirek
    
od: aAa
datum: 24.8.20 - 14:31
titulek:

Re: Re: Re: Řez smokvoně

Tak jsem tento fíkovník vykopal. Rodil sice plody ale ty nebyli k jídlu, zůstávali uvnitř bílé a jakoby vatové. Koupil jsem od pána z Moravy jiné dva a ty jsou hned plodné už jako malé sazeničky. Pak mám ještě jeden s více vykrojenými listy a ten začal plodit po 5letech a je také chutný ale tvarem jiný podlouhlý. Dnes bych už nekupoval z marketů z Holandska tem jde jen o to prodat rostlinu ale o užitek ne. I tyto nové sazenice mám ve volné půdě na zahradě a nějak zvlášť o ně nepečuji. Když jsem na jednu zimu si dal práci a zabalil nejprve do papíru a pak do nepromokavé plachty tak měl problém s plísní. Teď už je nechávám naprosto volně. Přes zimu nikdy nevymrzl až ke kořenům. A tak jak postupuje jaro tak se začnou nejprve tvořit plody a hned na to listy. Plody i listy nasadí déle než když je uskladněn v kotelně zhruba při 8°C ale vždy si svůj vývoj řídí tak že nezmrzne. První úrodu sklízím touto dobou, druhá úroda je v Říjnu až v Listopadu a zasáhnou ji první mrazíky tak že některé nedozrají a nemá cenu je na keři nechávat jen by šířili plísně. Ujmuté řízky první zimu do kotelny zhruba 8°C v květináči a zalívat tak aby půda nevyschla a nebylo přemokřeno to je velmi důležité. Bezlistý řízek opadaný na zimu mu nevadí úplná tma. Od konce února aspoň šero a teplota stále jen asi 8°C až uvidíte že se probouzí, začnou se dělat po větvičkách zelené bobulky tak určitě s ním na světlo ale teplotu moc nezvyšujte 10-12°C ať nespěchá a jak to půjde tak s ním ven někde k domu aby si zvykal na venkovní teploty ale aby nezmrzl v napučeném dřevě. Když budou hlásit silný mráz tak s ním zpět dovnitř a jak se teplota dostane nad nulu tak zas ven a neotáčet rostlinou ale podle znaménka na květináči stále stejnou orientaci východ západ. Snad je to dost poučné. Mirek.
 
od: Hana (Hanča)
datum: 23.6.15 - 10:23
titulek:

dotaz

Již druhým rokem mám na stromě plody, ale nikdy mi nedozrály. Odpadnou a uvnitř jsou světlé a jakoby vyschlé. Nechá se s tím něco dělat?
Díky za radu Hana
  
od: Francuesco
datum: 27.6.15 - 17:38
titulek:

Re: dotaz

Hani, je mnoho druhů fíkovníků, některé plodí hodně, jiné málo a některé i vůbec. Možná by bylo dobré sehnat si rostlinu od pěstitele ve Tvém okolí, který zaručeně a bohatě plodí. Možná také se ve Tvém případě jedná o fíkovník, který není Adriatický a ke svému opylení potřebuje speciální vosičku, která u nás nežije. Tento rok byl špatný na dozrání přezimovaných plodů, vétšině fíkovníkářům zežloutly a opadaly. Nové, letošní plody by už měly dozrávat bez problémů.
   
od: Hana (Hanča)
datum: 28.6.15 - 09:42
titulek:

Re: Re: dotaz

Děkuji za odpověď, myslela jsem, jestli to není pláně, plody narostou, ale nedozrají. Podle toho jsem si myslela, že opylení není třeba. K mé smůle nemám v okolí žádného pěstitele, a to co prodává Hornbach, tomu moc nevěřím. Ale dám mu ještě šanci tento rok, a pak uvidím.
Zdraví Hana
    
od: Hana (Hanča)
datum: 12.8.15 - 06:26
titulek:

Re: Re: Re: dotaz

Ahoj Francuezco,
myslím, že ten můj zatracenej fíkovník je vypěstovaný ze semínka. Je možné, že by plodil, ale měl plané plody? Letos má zase spoustu plodů, ale zdá se, že budou zase suché. Nebo jestli by to zachránilo nějaké hnojivo!!!
Zdraví Hanka
     
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 2.9.15 - 22:25
titulek:

Re: Re: Re: Re: dotaz

Ahoj Hani. To hnojivem nebude a hnojivo tomu nepomuže. Buď je to opravdu semenáč, nebo rostlina utrpéla šok z přeschnutí, nebo přemokření. Jestli chceš,napiš mi emailovou adresu.
      
od: Hana (Hanča)
datum: 4.9.15 - 17:29
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: dotaz

posílám email, budu ráda za každou radu. Hana davidova223@seznam.cz
       
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 6.9.15 - 05:04
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotaz

Hani, napsala jsi tu emailovou adresu správně? Je tam mezera, pomlčka, nebo je to bez mezery?
        
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 13.9.15 - 20:29
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotaz

Uź je to ok Hani.
 
od: Michal (Michal)
datum: 24.6.15 - 08:43
titulek:

Fíkovník neplodí

Dobrý den,
koukám, že radíte dobře, tak se Vás také zeptám. :)
Mám na balkóně zhruba 7 let fíkovník, který po opadání dávám na zimu do sklepa. První 2 roky plodil, třetí rok plody shodil cca po měsíci a od té doby neplodí. První 3 roky jsem ho každý rok dával do větší nádoby, ale čtvrtý rok jsem ho přesadil do o hodně větší. Od té doby neplodí. Ze začátku jsem do hlíny přidával písek v předepsaném poměru, ale po přesazení do větší jsem ho dal minimálně. Když poprvé nezaplodil, přičítal jsem to větší nádobě, říkal jsem si, že dělá kořeny. Další rok mi to už přišlo divné, a jelikož už začal růst do dvou metrů, provedl jsem řez, abych ho snížil. Teď je to krásný stromek s korunou, ale plody nemá žádné. Ovšem listy jsou na můj vkus menšího vzrůstu a takové světlejší. Balkón je umístěný na západ. Hnojím občas, ale jen Kristalonem, který mi byl jednou paní doporučen, ale nejsem si úplně jistý jeho vhodností. Roční přírůstek větví je odhadem cca 20 cm.
Říkám si, kde se stala chyba, zda ho mám na podzim vyjmout z květináče, prostříhat kořeny, změnit zeminu a zároveň začít používat jiné hnojivo… nebo je pes zakopaný úplně jinde.
  
od: Francuesco
datum: 27.6.15 - 17:50
titulek:

Re: Fíkovník neplodí

Michale, přesaď fíkovník do nové hlíny. Smíchej dve třetiny obyčejné hlíny s třetinou rašeliny. Do hlíny přimíchej vápennou starou omítku, nebo dolomitický vápenec. Přidal bych klidně trochu zahradnického perlitu. Občas bych fíkovník přihnojil hnojivem Fitovit. Po tomto by se měly listy, přírůstky i plody krásně spravit. Jinak zastřižení fíkovníku vždy prospěje a vyrazí nové výhony. Nejlepší způsob pěstování fíkovníků je jako keř. Stromkový způsob pěstování není moc výhodný.
 
od: zdenka (sidonie)
datum: 21.2.16 - 08:30
titulek:

smokvon nárůst plůdků

Dobrý den, ráda bych věděla, kdy začnou fíky /plůdky na smokvoni vyrážet ? Zda z Jara a nebo jsou to ty malinké z předešlého roku..ty pak z jara opadaly a to se děje každý rok ..kde je chyba ? Děkuji moc za odpověd a radu.
  
od: Francuesco (Mojmír)
datum: 24.2.16 - 21:16
titulek:

Re: smokvon nárůst plůdků

Ahoj Zdenko. Ty z předešlého roku většinou opadají a nejsou tak kvalitní. Ty hlavní ti budou vyrůstat na jaře a dozrávat v létě. Žádnou chybu neděláš. Ps: Co ta Tvá přezdívka sidonie? Ty jsi ze Sidonie? Ahoj Mojmír.
 
od: Hana (Igraina)
datum: 2.4.16 - 10:35
titulek:

Miminko fíkovníku

Dobrý den,
koupila jsem si maličkou rostlinku fíkovníku. Nevímn zda letos jí mám nechat jen v květináči nebo jí rovnou dát do země. Bojím se aby se jí ranní mrazíky nezničili je to opravdové 5cm miminko:) Prosím o radu děkuji.
  
od: Francuesco (Mojmír)
datum: 3.4.16 - 20:28
titulek:

Re: Miminko fíkovníku

Hani, tento rok ji nechej ještě v květináči. Na zahradě zahrab ceĺý květináč až po vrch do země. Před zimou ho vyhrab, přesaď do většího květináče a dej domů do chladné místnosti na přezimování. Příští jaro bych ho dal uź do země na trvalo, avšak aspoň s nějakou zimní izolací. Ať se Ti daři pěstování. M.
 
od: JaroSlava
datum: 6.6.16 - 11:10
titulek:

Fíky

Přejí krásný den,chci jen napsat,že fíkovník pěstují asi 5 let,fíky vyrostou na jaře,ale ten stejný rok nedozrají, ale až následující rok.Mám ho přes zimu ve sklepě,a když ho dám na jaře na zahrádku, tak teprve dozrávají fíky. Listy přes zimu opadnou, ale tak to má být. Letos jsem už sklidila 4 krásně chutné plody, fíkovník není moc velký, ale dělá mi radost. Přejí moc úspěchu v pěstování.
 
od: Zdeňa (podolek)
datum: 19.8.16 - 16:25
titulek:

fikovník

prosim o radu pred 10 lety jsem si dovezla z krety sazenici fikovniku mam ho ve volne pudě, ma spoustu fíku již 5 let fky vždy zežloutnou a opadaji, jak docílím toho aby mi fíky dozráli.
  
od: Francuesco
datum: 21.8.16 - 17:18
titulek:

Re: fikovník

Je možné, že máte druh fíkovníku, který se neopylí sám. Ke svému opylení potřebuje opylovače - mušku, který (která) u nás nežije. Budete asi muset sehnat jiný samoopylovací druh fíkovníku. Ideální je odrůda Brown turkey, nebo jeden z jeho mnoha klonů.
   
od: zdeňa (podolek)
datum: 22.8.16 - 11:36
titulek:

Re: Re: fikovník

mockrát děkuji za radu
 
od: Eva (Evik)
datum: 4.9.16 - 15:27
titulek:

Stříhání fíkovníku

Chtěla bych se zeptat,zda mohu ještě zastříhat fíkovník.děkuji
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 9.9.16 - 22:17
titulek:

Re: Stříhání fíkovníku

Dobrý den, fíkovník snese ostříhání kdykoliv. Jedině mu to prospěje.
 
od: Alena (Ája)
datum: 21.9.16 - 22:02
titulek:

dotaz

dobrý den. Právě jsem si přivezla z Madarska asi 30cm sazenici fikovníku s malými plody. Chtěla bych ho vysadit do zahrady. Můžete mi poradit jestli je to možné a jak postupovat? Děkuji
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 27.9.16 - 21:20
titulek:

Re: dotaz

Dobrý den. Tak malý fíkovník nechejte venku zatím v květináči a do volné půdy ho ještě nedavejte. Na zimu jej schovejte do chladné místnosti a až na jaře jej můžete dát do volné půdy. Ideální je závětrné a slunné stanoviště. Má rád vápenatou půdu a pravidelné zalévání.
 
od: Zdenys
datum: 31.1.17 - 19:52
titulek:

Řizkovani

Dobrý den
je to skvělá stránka ze spoustou informai.Potřeboval bych ale taky poradit.Během příštího týdne by mi mněly dorazit řízky, udělám to podle vaši rady ale nevím zda květináčky nechat v chladnu či raději do tepla.
Děkuji
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 12.2.17 - 00:03
titulek:

Re: Řizkovani

Řízky nechejte určitě v teple a na světle. Moc nepřelevat.
 
od: Gabrlík Oldřich (Olda)
datum: 19.3.17 - 18:28
titulek:

fíkovník

Dobrý den pane Mojmíre. Přečetl jsem skoro všechny Vaše příspěvky a obdivuji Vaše znalosti. Chtěl bych se zeptat na střih (řez) fíkovníků ve foliovníku u Prostějova. Je to tuším odrůda ficus negra?,keře jsou vysoké 2,5 metru. Každý rok plodí. Po letošní zimě bych chtěl udělat větší řez. Kdy bych s tím měl začít? Děkuji za odpověď. Olda
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 22.3.17 - 15:28
titulek:

Re: fíkovník

Zdravím Oldo. S řezem fikovniků ve skleníku nemám bohužel zkušenosti. Jinak fíkovníky ve volné půdě na zahradě orezavam vždy na jaře až zjistím co omrzlo a co přežilo. Snažím se aby keř nebyl moc zahusten a v létě zastrihavam větvičky za posledním větším fikem z důvodu rychlejšího dozrávání.
   
od: Olda
datum: 22.3.17 - 21:05
titulek:

Re: Re: fíkovník

Ahoj Mojmíre. Děkuji za odpověď a radu. Za panem Nedbalem se co nejdříve zastavím a budu ho pozdravovat.
Olda
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 22.3.17 - 15:41
titulek:

Re: fíkovník

Oldo a pro zajímavost kousek od Tebe na ulici Domamyslicka 1/47 v Prostějově bydlí velký pěstitel fikovniků pan Nedbal. Ten je vždy rád když se k němu někdo staví omrknout fíkovníky a za symbolickou cenu prodává krásné fikovníčky a oleandry.Klidně ho od Mojmíra pozdravuj :-)
   
od: Olda
datum: 28.3.17 - 20:28
titulek:

Re: Re: fíkovník

Ahoj Mojmíre. Děkuji za super radu. Zastavil jsem se za panem Nedbalem. Ukázal mi svoje království. Dobře mi poradil, jak je stříhat a jak o fíkovníky přes rok pečovat. Koupil jsem si hned čtyři, opravdu za pár korun. Prostoru na to mám dostatek. A kdyby jich bylo moc, tak je to dobrý dárek pro kamarády zahrádkáře. Samozřejmě jsem pana Nedbala od Tebe pozdravoval. Olda
    
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 3.4.17 - 21:50
titulek:

Re: Re: Re: fíkovník

Ahoj.Tak to jsem rád. Já tušil že se Ti u pana Nedbala bude líbit. Je opravdu lidový :-)
    
od: Vladislav (Vladek)
datum: 5.4.17 - 12:25
titulek:

Re: Re: Re: fíkovník

Zdravím Oldo. Mám na vás prosbu. Po této zimě mi fíkovník umrzl. Kupoval jsem ho na SK. Neposlal bys mi kontakt na pana nedbala? Koupil bych od něj 2 sazenice. Nebo jestli bys nebyl ochoten je poslat. Jsem z třinecká. Vše dopředu uhradit. Děkuji vladek
    
od: zuz
datum: 19.7.17 - 14:28
titulek:

Re: Re: Re: fíkovník

přesadila jsem fíkovník na zahradu, ale listy se začly povadavat a fiky opadavaji,
je to v zemi týden, potřebuje víc vody nebo co s ním :-(
poradíte?
     
od: Olda
datum: 20.7.17 - 21:44
titulek:

Re: Re: Re: Re: fíkovník

Ahoj Zuz. Nejlépe by Ti poradil Mojmír. Na jaře jsem si koupil fíkovníky od pana Nedbala, přesadil jsem je do větších květináčů a v obalech zasadil do země. Na podzim je schovám před mrazem na verandu. Fíkovníky měly svěšené listy a trvalo to delší dobu, než se úplně vzpamatovaly. Potom vyrazily nové listy a plody. Chce to čas a dostatečnou zálivku. Fíkovník je velice odolná rostlina. Letošní zimu mi omrzly dva fíkovníky ve folníku vysoké 2,5 metrů. Ořezal jsem je na 50 cm a znovu obrazily. Už jsou na nich plody.
Olda
      
od: Zuz
datum: 26.7.17 - 20:52
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: fíkovník

Děkuju Oldo,
No ten fikovnik jen chřadne, listy sežloutly a opadavaji, tak nějak doufám,že je to tím šokem.
Nebyl by nějaký kontakt na pana Mojmíra?
Ještě jednou děkuju,že jste napsal,
přeju pěkný den a úspěch s pěstováním fíků! :-)
       
od: Mojmír (Francuesco (Mojmír))
datum: 2.8.17 - 22:36
titulek:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: fíkovník

Zdravím vás, už jsem tady dlouho nebyl. Myslím si, že to Olda trefil úplně přesně! Vážně to vypadá na šok po přesazení a změně stanoviště. Fíkovník by měl opět obrazit. Držím pěsti :-)
 
od: vieruna
datum: 27.9.17 - 14:45
titulek:

Fíkovník v kontajneru

Dobrý den, v květnu jsem si koupila cca 50 cm vysoký fíkovník v kontajneru. Bohužel bydlím v bytě, takže mám k dispozici pouze zasklenou lodžii, musím pěstovat v kontajneru. Měl při koupi pár plodů, ty ale opadaly, když jsem do jednoho měkkého ale zeleného (to byly všechny) kousla, byl úplně bez chuti, měly cca 3 cm v průměru.Teď během září opadaly i listy. Asi něco dělám špatně. Chci se zeptat-mám ho přesadit do většího kontajneru? Ten ze zahradnictví není moc velký, cca průmer 25 cm. Mám ho přesadit teď na podzim, nebo radši až na jaře? Není už na něm žádný plod a zbyly pouze 2 listy. Co to znamená, že mám fíkovník na jaře ostříhat? Kolik, čeho a kdy stříhat? Děkuji.
  
od: Mojmír (Francuesco (Mojmír))
datum: 30.9.17 - 06:48
titulek:

Re: Fíkovník v kontajneru

Zdravím Vás. Fíkovník můžete přesadit do většího klidně i teď. To že mu opadávají a žloutnou listy v tomto období je normální. Fíkovník hlavně nepřelévat. Zalévat pouze vždy až hlína vyschne. Nejlépe fíkovníku vyhovuje příme slunce. Pokud je fíkovník malý, tak bych ho zatím nestříhal. Až bude větší zvládne ostříhání kdykoliv. Nebo spíš jen zkracování výhonů. Ať se daří pěstování :-)
 
od: Tereza Hořejší (Tereza888)
datum: 7.5.18 - 13:44
titulek:

Vyštipování

Dobrý den,ráda bych se zeptala jak zacházet s Fíkem. Koupila jsem si letos dva fíky turkey a zasadila do hlíny.
Jeden je menší a máme ho cca 14 dnů v zemi má jeden Fík krásný,který pěkně roste a má i nové větve . Druhý jsem dostala včera je cca 120cm a má spoustu fiku,které žloutnou a odpadají. Dnes budu sázet do země. Jak ho mohu podpořit aby jeďte nasadil plody? Nevím jestli to z internetu dobře chápu že tyto plody co má jsou nasazené z min.roku a když budu nové větve zaštipovat na 3 lístky tak se udělají ještě letos nové plody? Trochu se v tom nevyznám. Děkuji Tereza
  
od: Mojmír (Francuesco )
datum: 16.5.18 - 22:28
titulek:

Re: Vyštipování

Zdravím Terko. Ty fiky co Ti teď zloutnou jsou fiky z loňska, co zbyly nedozrale z letní násady. Od jara teď narůstá nová násada, které se říká breba. Ta bude dozravat pocatkem leta a v létě. No a v létě bude nasazovat letní násada, kdy část dozraje na konci léta a na podzim a část na rostline přežije zimu do jara kdy někdy zezloutne a odpadne a někdy i dozraje. Zastipovani konci vetvicek není na škodu.
 
od: Eva Navrátilová (mildhet)
datum: 17.5.18 - 12:32
titulek:

odrůda?

Dobrý den, fíkovník mám( Teda měla jsem), asi 7 let. Bohužel nasazoval vždy až koncem léta. Přes zimu fíky odpadly a další se objevily až zase koncem léta. Vloni jsem ho zasadila do země, myslela jsem, že když bude venku, bude mít vice světla a nasadí třeba dříve, ale i když jsem ho pečlivě zabalila, zmrzl a teď obrůstá. Je mi jasné, že fíků se nedočkám. Je to asi odrůda nevhodná do těch to podmínek. Prosím, jaká odrůda je vhodná k úspěšnému pěstování na Vysočině a je vůbec taková nějaká? Nerada bych "mučila" další fíkovník zbyrečně. Děkuji, Mil.
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 18.5.18 - 07:10
titulek:

Re: odrůda?

Ano, některé odrůdy fikovniků u nás nejsou vhodné, některé jsou úspěšné. Zaměřil bych se na odrůdy- fikovniky pěstované již mnoho let v České republice. Jsou to například Mušov, Veselský, Francuesco a mnoho dalších. Je ale nutné tyto fikovniky těsně před zimou zaizolovat a těsně po skončení zimy odizolovat. Mrkněte se na super pestitelske fórum do sekce fikovniky : www.kiwiforum.cz
   
od: mildhet
datum: 18.5.18 - 16:31
titulek:

Re: Re: odrůda?

Moc vám děkuji, tak jo, ještě to zkusím. :-)
 
od: Karel (Charlie)
datum: 22.7.18 - 15:27
titulek:

Jak často zalévat

čtu tady už několik názorů,jak často zalévat,ale různí se...mám fíkovníky tři sazenice,asi 60 cm vysoké a na každém cca 20 ks fíků malých.Zalévám jej obden a každý večer zvlhčuji listy rozprašovačem,vždy za tmy....teď asi tři dny,co mě začínají žloutnout a padat listy. Každý druhý týden přihnojuji Kristalon plod a květ...dělám něco špatně ? Fíkovníky mám na dvoře u stěny,kde celý den svítí slunce a nefouká....jsem z oblasti jižní Moravy pod Pálavou. Děkuji za případnou radu.
  
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 29.7.18 - 23:39
titulek:

Re: Jak často zalévat

Zdravím Vás. Listy zloutnou a odpadavaji pokud rostlina trpí teplotními šoky, jako je náhlé sucho, nebo i premokření. Dobré je dát pod květináč podmisku a fikovnik horem zalevat dokud se spodní miska nenaplní tak do výšky 1 až 2 centimetrů. Na dně květníku musí být tak 2 až 3 centimetrova vrstva kulickoveho perlitu. Perlit do sebe natahuje prebytecnou vodu a při suchu rostlina si tuto vodu odebírá zpět. Tímto se dá zabránit šokovým stavům premokření, nebo presuseni. Fikovnik zalevat jen pokud je hlína z vrchu květníku relativně suchá. Doporučuji na vrstvu perlitu v květníku ještě přisypat dávku hnoje, nebo humusu a na to dát slabou vrstvu hlíny. Zasadit rostlinu a dosypat kvalitní hlinou s příměsí raseliny. V době růstu připojení nikdy neuškodí a na konci sezóny přidat i draselne hnojivo na kvalitní vyzrani letorostů.
   
od: Mojmír (Francuesco)
datum: 30.7.18 - 12:23
titulek:

Re: Re: Jak často zalévat

Pardon přihnojení, ne připojení :-)

Příspěvků: 107Komentáře

 
 Fíky
Anelei 21.9.08 - 11:19
 
 
 Re: Fíky
Míša 26.8.09 - 03:13
 
 
 Re: Fíky
wabi (Asimina) 3.11.11 - 16:52
 
 
 Re: Fíky
EvaM (Evina) 2.1.17 - 17:25
 
 názor
Jana (Jana) 29.7.09 - 13:25
 
 Semena
Helper 3.9.10 - 16:48
 
 Fíkovník
Atide 24.1.11 - 09:49
 
 
 Re: Fíkovník
wabi (Asimina) 3.11.11 - 16:56
 
 
 
 Re: Re: Fíkovník
Jelena (jelena) 16.12.11 - 10:11
 
 otázka
Karel 20.6.13 - 13:51
 
 napadení puklicí
babf 25.6.13 - 22:34
 
 Fíkovník
Mojmír (Mojmír) 9.8.13 - 21:59
 
 
 Re: Fíkovník
mildhet 14.8.13 - 12:08
 
 
 
 Re: Re: Fíkovník
Mojmír (Mojmír) 15.8.13 - 16:14
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Fíkovník
Mojmír (Mojmír) 15.8.13 - 16:20
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Fíkovník
mildhet 15.8.13 - 21:02
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Fíkovník
mildhet 16.8.13 - 10:28
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Fíkovník
Mojmír (Mojmír) 16.8.13 - 22:52
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník
Mojmír (Mojmír) 16.8.13 - 22:55
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník
mildhet 17.8.13 - 19:07
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník
Mojmír (Mojmír) 18.8.13 - 12:01
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník
Mojmír (Mojmír) 18.8.13 - 21:42
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník
Mojmír (Mojmír) 8.9.13 - 09:03
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkovník
Francuesco (Francuesco) 24.10.13 - 19:37
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fíkov...
Francuesco (Mojmír (Francuesco)) 24.10.13 - 19:39
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: F...
mildhet 22.4.14 - 15:01
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re...
Francuesco (Mojmír ) 25.5.14 - 20:13
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re...
mildhet 26.5.14 - 08:33
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re...
Mojmir 30.5.14 - 22:51
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re...
mildhet 31.5.14 - 11:07
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re...
Mojmir 31.5.14 - 21:21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re...
ronka 4.9.14 - 10:27
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re...
Mojmír (Francuesco) 18.10.14 - 10:03
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Fíkovník,žloutnutí listů
Irena (Irča) 19.8.20 - 12:37
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Fíkovník,žloutnutí listů
Irena (Irča) 19.8.20 - 13:09
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Fíkovník
Veronika (nikusee) 17.7.20 - 10:16
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Fíkovník
PavlaD (pavla) 8.11.21 - 13:25
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Fíkovník
Hana 24.11.21 - 09:08
 
 množení fikovníku
lPlachá (Anny) 25.9.14 - 18:27
 
 
 Re: množení fikovníku
Mojmír (Francuesco) 19.10.14 - 18:16
 
 
 
 Re: Re: množení fikovníku
ronka 20.10.14 - 08:25
 
 
 
 
 Re: Re: Re: množení fikovníku
Mojmír (Francuesco) 20.10.14 - 22:07
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: množení fikovníku
Míla (Mila) 11.12.14 - 19:25
 
 Fíkovník smokvoň - ŘEZ
Míla 6.12.14 - 17:17
 
 
 Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ
Mojmír (Francuesco) 25.12.14 - 16:42
 
 
 
 Re: Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ
Míla (Míla) 26.12.14 - 10:23
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ
Mojmír (Francuesco) 27.12.14 - 00:29
 
 
 
 Re: Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ
Mertl (Radek) 9.8.15 - 00:11
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Fíkovník smokvoň - ŘEZ
Mojmír (Francuesco) 2.9.15 - 22:43
 
 Řez smokvoně
Ivo Poduška (Ivo) 1.1.15 - 14:45
 
 
 Re: Řez smokvoně
Mojmír (Francuesco) 7.1.15 - 21:28
 
 
 
 Re: Re: Řez smokvoně
aAa 11.3.15 - 17:36
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Řez smokvoně
Francuesco 16.3.15 - 19:30
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Řez smokvoně
aAa 24.12.16 - 23:30
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Řez smokvoně
aAa 24.8.20 - 14:31
 
 dotaz
Hana (Hanča) 23.6.15 - 10:23
 
 
 Re: dotaz
Francuesco 27.6.15 - 17:38
 
 
 
 Re: Re: dotaz
Hana (Hanča) 28.6.15 - 09:42
 
 
 
 
 Re: Re: Re: dotaz
Hana (Hanča) 12.8.15 - 06:26
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: dotaz
Mojmír (Francuesco) 2.9.15 - 22:25
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: dotaz
Hana (Hanča) 4.9.15 - 17:29
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotaz
Mojmír (Francuesco) 6.9.15 - 05:04
 
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotaz
Mojmír (Francuesco) 13.9.15 - 20:29
 
 Fíkovník neplodí
Michal (Michal) 24.6.15 - 08:43
 
 
 Re: Fíkovník neplodí
Francuesco 27.6.15 - 17:50
 
 smokvon nárůst plůdků
zdenka (sidonie) 21.2.16 - 08:30
 
 
 Re: smokvon nárůst plůdků
Francuesco (Mojmír) 24.2.16 - 21:16
 
 Miminko fíkovníku
Hana (Igraina) 2.4.16 - 10:35
 
 
 Re: Miminko fíkovníku
Francuesco (Mojmír) 3.4.16 - 20:28
 
 Fíky
JaroSlava 6.6.16 - 11:10
 
 fikovník
Zdeňa (podolek) 19.8.16 - 16:25
 
 
 Re: fikovník
Francuesco 21.8.16 - 17:18
 
 
 
 Re: Re: fikovník
zdeňa (podolek) 22.8.16 - 11:36
 
 Stříhání fíkovníku
Eva (Evik) 4.9.16 - 15:27
 
 
 Re: Stříhání fíkovníku
Mojmír (Francuesco) 9.9.16 - 22:17
 
 dotaz
Alena (Ája) 21.9.16 - 22:02
 
 
 Re: dotaz
Mojmír (Francuesco) 27.9.16 - 21:20
 
 Řizkovani
Zdenys 31.1.17 - 19:52
 
 
 Re: Řizkovani
Mojmír (Francuesco) 12.2.17 - 00:03
 
 fíkovník
Gabrlík Oldřich (Olda) 19.3.17 - 18:28
 
 
 Re: fíkovník
Mojmír (Francuesco) 22.3.17 - 15:28
 
 
 
 Re: Re: fíkovník
Olda 22.3.17 - 21:05
 
 
 Re: fíkovník
Mojmír (Francuesco) 22.3.17 - 15:41
 
 
 
 Re: Re: fíkovník
Olda 28.3.17 - 20:28
 
 
 
 
 Re: Re: Re: fíkovník
Mojmír (Francuesco) 3.4.17 - 21:50
 
 
 
 
 Re: Re: Re: fíkovník
Vladislav (Vladek) 5.4.17 - 12:25
 
 
 
 
 Re: Re: Re: fíkovník
zuz 19.7.17 - 14:28
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: fíkovník
Olda 20.7.17 - 21:44
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: fíkovník
Zuz 26.7.17 - 20:52
 
 
 
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Re: Re: Re: fíkovník
Mojmír (Francuesco (Mojmír)) 2.8.17 - 22:36
 
 Fíkovník v kontajneru
vieruna 27.9.17 - 14:45
 
 
 Re: Fíkovník v kontajneru
Mojmír (Francuesco (Mojmír)) 30.9.17 - 06:48
 
 Vyštipování
Tereza Hořejší (Tereza888) 7.5.18 - 13:44
 
 
 Re: Vyštipování
Mojmír (Francuesco ) 16.5.18 - 22:28
 
 odrůda?
Eva Navrátilová (mildhet) 17.5.18 - 12:32
 
 
 Re: odrůda?
Mojmír (Francuesco) 18.5.18 - 07:10
 
 
 
 Re: Re: odrůda?
mildhet 18.5.18 - 16:31
 
 Jak často zalévat
Karel (Charlie) 22.7.18 - 15:27
 
 
 Re: Jak často zalévat
Mojmír (Francuesco) 29.7.18 - 23:39
 
 
 
 Re: Re: Jak často zalévat
Mojmír (Francuesco) 30.7.18 - 12:23
 
 
 
 Re: Re: Jak často zalévat
Jiří Polnický (Georg) 9.5.23 - 08:34
 
 
 
 
 Re: Re: Re: Jak často zalévat
frantisek (Frantisek) 10.5.23 - 12:26
 
 
 
 Re: Re: Jak často zalévat
Vlada (Vladek) 9.5.23 - 08:45
 
 fik 25 let venku
Musil (Jarda) 30.10.18 - 20:56
 
 
 Re: fik 25 let venku
Mojmír (Francuesco) 18.11.18 - 20:38
 
 
 
 Re: Re: fik 25 let venku
Šárka Trauškeová (Satra) 6.7.20 - 10:42
 
 přesazení fikovníku
Jiří (Kenap) 25.8.19 - 10:15
 
reklama