Recepty - pokrmy

Ovocný salát s granátovým jablkem

Suroviny

 - 2 žluté melouny
 - 1 mango
 - 2 broskve
 - 3 vetší kiwi
 - 1 větší sladký pomeranč
 - šťáva z 1 citronu
 - 1 lžíce cukru
 - špetka skořice 
 - 3 granátová jablka

Postup

     Melouny rozkrojíme, vydlabeme semínka, odkrojíme slupku, dužinu nakrájíme a vložíme do mísy. Mango oloupeme, dužinu okrájíme, překrájíme na kousky.

     Broskve oloupeme, zbavíme pecky a nakrájíme na měsíčky. Oloupané kiwi rovněž nakrájíme. Pomeranč oloupeme a každý měsíček překrojíme napůl. Granátové jablko rozkrojíme a vydlabeme zrníčka.

     Ovoce v míse poprášíme cukrem a skořicí, zalijeme šťávou z citronu a promícháme. Podáváme chlazené.

Teplý jehněčí salát s mátou a granátovým jablkem

Suroviny

- 1 plece jehněte (asi 2,5 kg)
- 4 šalotky rozpůlené neoloupané, nebo cibule
- 6 celých stroužků česneku
- 1 karotka rozpůlená
- sůl
- 500 ml vařící vody
- malá kytička čerstvé nasekané máty
- 1 granátové jablko (nahradíme případně citrónovou šťávu s trochou jemně nasekané kůry)

Postup

     Předehřejeme troubu na 140 °C (plyn na stupeň 1). Na velké pánvi orestujeme jehněčí plece posypané solí. Nemusíme přidávat tuk, protože v mase je ho dost. Všechen tuk prosákne masem a zanechá v něm svou příchuť a pak zůstane ve šťávě, ve které maso dusíme.
     Když je maso již pěkně hnědavé, vyjmeme je a na téže pánvi krátce orestujeme nakrájenou zeleninu. Použijeme šalotky nebo dvě normální cibule. Stejně tak přidáme stroužky česneku, které stlačíme plochou stranou nože, aby se dostala ven veškerá jejich výtečná příchuť. A mrkev dodá šťávě skvělou sladkou chuť. 
     Kapalinu necháme povařit, vložíme maso, zakryjeme fólii a dáme do předehřáté trouby na 140°C. Necháme je tam 12 až 15 hodin, pokud pečeme při této poměrně nízké teplotě. Jdeme klidně spát. Jestliže dáme jehněčí do trouby v době, kdy jdeme do postele, tak bude právě hotové na oběd příští den. Při této teplotě se nemůže se skopovým stát nic špatného, ať ho již pečeme o něco málo méně nebo o něco málo více. Jestliže chceme jehněčí připravovat až v tentýž den, kdy ho podáváme, musíme troubu nastavit na 170°C (plyn na stupeň 3) a pečeme asi 5 hodin. Hodinu před tím, než budeme podávat, přendáme jehněčí z plechu a necháme odležet stranou asi 40 minut na teplém místě. Po pomalém vaření je jehněčí maso neuvěřitelně měkké, že se rozpadá samo pod rukama na kousky. Nakrájíme ho, nebo ještě lépe - natrháme na velký podnos. Pokud jsme obratní můžeme to udělat dvěma vidličkami, jak to dělají japonští číšníci. 
     Rozkrojíme granátové jablíčko a bušením vařečkou do kůry korálky vytřeseme na maso. Nasypeme je nejen na jehněčí, ale z dekorativních důvodů i kolem okraje mísy. Ještě na teplé maso vymačkáme zbývající šťávu ze slupky a přidáme ještě šťávu z druhé půlky ovoce. Posolíme a posypeme nasekanou mátou.
     Podnos s ochuceným masem dáme na stůl. Je lepší salát servírovat spíše teplý než studený, neboť jehněčí tuk při pokojové teplotě voskovitě tuhne a to na jazyk není příjemné. Určitou dobu (asi do 2 hodin) můžeme udržet jehněčí v teple, když je zabalené do fólie.

související
Vinný střik se šťávou z granátových jablíček
Ve studené i teplé kuchyni, do nápojů, v kosmetice a využíváno je dřevo.

Příspěvků: 0Komentáře

 
reklama