kategorie: Ovoce > Karambola


Karambola - popis

Karambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  
RostlinaAverrhoa karambola
Další názevČínská hvězdice
LatinskyAverrhoa carambola
ChuťOsvěžující sladkokyselá
ČeleďOxalidaceae ( šťavelovité)
Konzumace  Nejčastěji se jí čerstvá v exotických ovocných salátech nebo jako ozdoba pohárů a nápojů. Před konzumací se z karamboly odstraní hnědá žebra a plod se nakrájí na plátky. Semena nejsou jedlá, proto je odstraníme. Jí se hlavně čerstvá.

Plod

Řez karambolou - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Karambola je pěti nebo šesticípý plod, který má ostré hrany a hladkou zelenou, žlutou nebo oranžovou slupku. Plody karamboly jsou velké šest až dvanáct centimetrů a jejich hmotnost se pohybuje mezi 50 až 100 gramy. Uvnitř plodu se ukrývá šťavnatá dřeň jantarové barvy, která má sladkou nebo mírně kyselou chuť. 

Karambola obsahuje řadu vitamínů především vitamín C a minerální látky, zejména vápník, železo, hořčík a fosfor. Energetická hodnota karamboly je 150 KJ tj. 35 Kcal na sto gramů.

Skladování

Oranžová a žlutá karambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Karambolu lze skladovat jen po omezenou dobu, proto se k nám dováží ještě nezralá, v pokojové teplotě pak plod dozraje a poté se musí ihned zkonzumovat. Plody se skladují při teplotě kolem 10 °C a vydrží v dobrém stavu asi 4 týdny, při 15°C 3 týdny a 2 týdny při 21°C. Voskování plodů prodlužuje skladovatelnost a zároveň chrání vitamíny.

Popis rostliny

List karamobly s kvítky - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Karambola je tropický až subtropický stálezelený strom nebo větší keř s krátkým kmenem a rozvětvenou korunou, který v dospělosti přežívá s malým poškozením krátkodobé mrazíky do -3°C. Dorůstá do výšky 6 až 9 metrů.

Listy vyrůstají ve zvláštním uspořádání z nových větví. Jsou 15 až 20cm dlouhé s 5 - 11 protějšímí lístky oválného tvaru, které jsou 4 až 9 cm dlouhé, měkké přo dotyku. V noci se listy zavírají a natáčejí za sluncem. Barva převládá světlé zelená s tmavšími nádechy s hladkou vrchní části a jemně chlupatou spodní části listu.

Květy vyrůstají v hojném počtu z užlabí listů, jsou světle fialové v průměru kolem 6 mm vyžadující opylení.

Výskyt

Brazílie, Izrael, Kolumbie a Thajsko.

Původ

Malasijský poloostrov případně Indie.

obrázky k článku
Karambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiList karamobly s kvítky - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKrájení karamboly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola na stromě - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Karambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKoláč z karamboly - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKarambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiŘez karambolou - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiOranžová a žlutá karambola - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti

související
Běžně se karambola množí semeny, ale ty rychle ztrácejí klíčivost a proto by se měly jednotlivě vysévat hned po vyjmutí z plodu.

Příspěvků: 3Komentáře

 
 dwdw
dfswdawd (dsffcsef) 25.11.08 - 12:24
 
 Karambola je vo väčšom množstve jedovatá!
Peter L. 23.11.12 - 17:29
 
 Kyselina št'avelová.
jkla 26.2.15 - 15:30
 
reklama