kategorie: Ovoce > Kiwi


Kiwi - popis

Mangostan  
RostlinaAktinídie ovocná
Další názvyČínský angrešt, angrešt Číňana (původní názevy), Zespri, opičí broskve, čnělkovec
LatinskyActinidia deliciosa
ChuťKombinace jahod, ananasu a banánu.
Konzumace  Většina lidá kiwi oloupe případně rozkrojí a vydlabe lžičkou (slupka není zdravotně závadná a dá po umytí jíst).

Plod

Zelené kiwi

Tradiční kiwi. Má oválný tvar, hnědou chlupatou slupku, 

Zlaté kiwi (medové, gold kiwi)

Kiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Zlaté kiwi si od tradičního zeleného liší barvou dužiny, tvarem, slupka je méně chlupatá. Tvar více připomíná vejce.
Tento druh kiwi je více citlivý na poškození.

Chuťově je více sladší a jemnější.

Obsahuje více vitaminu C než zelené kiwi a dvojnásobek vitaminu E.

Červené kiwi (kiwi z Hongyangu)

Červené kiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Dužina je zelenožlutá s červenou dužinou okolo bílého středu. 

Obsah látek a účinky na organismus

Kiwi patří k plodům s největším obsahem vitamínu C. V jednom gramu kiwi je obsažen až 1mg vitamínu C (jeden plod stačí na doporučenou denní dávku vitamínu C). Dále kiwi obsahuje hořčík, draslík, vitamín E, B1, B2, A, D.

Energetická hodnota 250kJ, vláknina 2,7g, cukr 6,75g na 100g.

Kiwi podporuje látkovou výměnu, posiluje imunitní systém (prevence nachlazení, rýmy, chřipky). Přispívá rovněž ke zpevnění žil a zlepšuje vidění. Díky vysokému obsahu vitamínu C pomáhá lépe zvládat stres, zvyšuje soustředění. Stimuluje srdeční sval, podporuje růst kostí.

Osoby s onemocněním ledvin a žlučníku by neměly kiwi konzumovat (kiwi obsahuje vyšší množství šťavelanů)

Nákup a skladování

Kiwi je dostupné po celý rok.

Na počátku je kiwi trvdé (nezralé), postupem času měkne. Tvrdé kiwi můžeme nechat v teple dozrát. Kiwi je citlivé na tlak a mačkání. Omačkané kiwi nekupujeme. Nekupujeme ani příliš měkké kiwi (obsahuje méně vitamínu C).

Při teplotě okolo 1°C vydrží až 5 týdnů.

Použití v kuchyni

Kiwi není vhodné do dezertů s obsahem mléčných výrobků (kvůli obsahu změkčovacího enzymu v kiwi). Můžeme z něj dělat ovocné dezerty, koláže, kompoty, džusy, marmelády. Kiwi lze sušit.

Rostlina

Kiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Dvoudomá (zřídka jednodomá) opadavá, rychle rostoucí liána. Některé druhy dosahují délky až 30 m. 

Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, plstnaté, na vrcholu zašpičatělé velké až 20 cm. 

Květy kiwi jsou bílé až žlutavé. Vykazují znaky obou pohlaví, ale tyčinky jsou málo funkční, protože jejich pyl je klíčivý jen zřídka. Samčí květy jsou drobnější a nejčastěji vyrůstají po třech z úžlabí listů. Existují i samosprašné odrůdy. Kvete v květnu až červenci.

Původ

Kiwi pochází z Číny odkud se semena rozšířila na Sibiř a do Japonska. Ve dvacátém století se začalo pěstovat na novém Zélandu, kde také byla vyšlechtěny velkoplodé odrůdy.

Název kiwi byl vymyslen na Novém Zélandu - podle národního ptáka kiwi. 

Pěstování

Itálie, Nový Zéland, Chile, Francie, Japonsko, Řecko, Usa.

Může být pěstováno ve většině mírných klimatech. Mrazuvzdirné odrůdy se pěstují i u nás.

obrázky k článku
Actinidia chinensis - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiActinidia deliciosa - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiActinidia deliciosa - Jenny - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiActinidia chinensis - květ - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Červené kiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi z hongyangu - červené kiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Kiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiKiwi - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti

Příspěvků: 12Komentáře

 
 Kivi
beruška 4.11.10 - 18:19
 
 
 oprava
Petr 4.11.10 - 18:42
 
 
 
 Re: oprava
Matej 7.12.11 - 19:56
 
 
 
 
 Re: Re: oprava
tomš 10.2.12 - 20:56
 
 Pestovanie kivi
Peter L. 23.11.12 - 17:32
 
 
 Re: Pestovanie kiwi
Petra (Petra Jurka) 29.6.16 - 12:44
 
 kiwi mám rád
Tnegap 6.12.12 - 21:28
 
 
 Re: kiwi mám rád
Jindra (Jindra) 20.10.14 - 15:36
 
 Ideální na kocovinu
Grizzelda 2.4.14 - 10:48
 
 
 Re: Ideální na kocovinu
bobina (bobina) 21.3.19 - 11:18
 
 Pěstování.
dsagj 9.5.16 - 00:21
 
 Kiwi
Jan Pěnková (Jan Pěnková) 30.7.20 - 11:25
 
reklama