kategorie: Ovoce > Liči


Liči - popis

Liči čínské - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  
RostlinaLiči čínské
LatinskyLitchi chinensis
Další názvyLitchi, Lychee, Čínské švestky (sušené plody), Čínská jablka (kompot z liči)
ChuťSladké, jemná chuť, podobná kompotovaným mandarinkám
Konzumace  Konzumuje se nedozrálá dužnina, která je velice šťavnatá, kompaktní a dá se dobře vyloupnout i vypeckovat.

Plod

Liči čínské - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Oválné až kulaté plody dlouhé tři až pět centimetrů kryje tuhá drsná slupka většinou červená. Nepoživatelné lesklé tmavohnědé jádro obklopují plátky bílé šťavnaté dužiny, které mají zvláštní sladce jadrnou lehce nahořklou chuť. Vůně připomíná téměř až růži nebo muškát, někdy skoro až kafr. Chuť a vůně liči  se poněkud mění podle pokrmu k němž jsou podávány. V Číně líči pro svou sladkost a aróma platí za nejjemnější ovoce a za pokrm lásky.

Poživatelná dužina má pouze průměrný obsah vitamínu C a minerálních různých prvků, jako draslíku, sodíku a vápníku. Sto gramů jí vydá zhruba 270 KJ čili asi 65 Kcal.

Jak nakupovat

Je třeba dbát, aby líčí bylo dobře vyzrálé, podtržené bobule nedozrají.

Využití liči

Liči se podává čerstvé jako dezert, podušené v másle a pomerančovém likéru jako náplň do palačinek i jako příloha k masitým a rybím pokrmům - syrové i vařené. Dřeň se používá do salátů a koktejlů.

Popis rostliny

Liči je tropický stálezelený ovocný strom dorůstající až 10 metrů.

Výskyt

Liči se vyskytuje v zemích subtropického pásu. V zimních měsících se dovážejí především z Afriky, na jaře z Číny, Pakistanu a Indie. Nejlepší čínské odrůdy jsou Loh mai ši a Hoak ip a americké Brewster a Chen Purple.

Původ

Litchi chinensis pocházejí z jižní Číny, kde je pěstovali již ve 2. tisíciletí př. Kr.

obrázky k článku
Liči čínské - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiJaponský nápoj z liči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiLiči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiLiči čínské - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiLiči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Porovonání různých druhů liči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiVíno z liči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiSirup z liči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiSběr liči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiLiči - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti

související
Liči pěstujeme ze semen. V každém plodu se nachází jedno semeno. Semeno pro pěstování musí být velké a plné...

Příspěvků: 2Komentáře

 
 Liči
milo 16.2.11 - 12:45
 
 Dobré ovoce
jkla 26.2.15 - 15:11
 
reklama