kategorie: Ovoce > Rambutan


Rambutan - popis

Rambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti  
RostlinaRambutan
LatinskyNephelium lappaceum
Další názvyVlasatý Cherry, Ngau (thajsky)
ChuťDužina pikantně sladkokyselá a aromatická, téměř jako ananas s lehkou meruňkovou příchutí. Chuť rambutanu je podobná liči, zdá se ale chutnější.
Konzumace  Nařízneme slupku rambutanu a plod rozdělíme na dvě poloviny. Konzumuje se pouze dužnina. Plody se konzumují jako stolní ovoce v syrovém stavu anebo se přidává do salátů, do kompotů apod.

Plod

Rambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Plody (tobolky) tvarem i velikostí připomínají švestku nebo vlašský ořech. Jsou velké 2,5 - 5cm, kulaté, oranžové až tmavě červené nebo žluté. Na povrchu mají měkké, klkovité ostny červené nebo žlutooranžové barvy.

Pod silnou slupkou se nachází téměř průsvitná rosolovitá, ne tuhá, ale pevná šťavnatá dužina. Plod obsahuje jediné hnědé a nejedlé semeno (opražené je ale údajně velkou pochoutkou).

Rambutan tvoří z 80% voda. Dále obsahuje víceméně zanedbatelné množství živin. Za zmínku stojí obsah vitamínu C, jehož je ve 100 g ovoce 30 mg.

Jak nakupovat

K nám by se rambutan měl dostat do 3 dnů po sklizni, zabalí-li se do ochranné atmosféry, vydrží v chladu zhruba dva týdny a není tudíž problém s transportem.

Zralé plody rambutanu jsou vínové barvy, bez zelených skvrn.

Využití rambutanu

Rambutan se používá jak syrový tak zpracovaný různými způsoby.

Z ovoce se používají i semena a to k výrobě olejů a mýdla. Semena se také využívají v kosmetice

Kořeny, kůra a listy Rambutanu se používají k léčivým účelům v asijském lidovém lečitelství. Využivají se také jako barvivo.

Popis rostliny

Rambutan - strom - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Rambutan je vysoký, rozložitý strom do 18m (kultivary 3 až 5m).

Strom je přímého vzrůstu. Proměnlivě uspořádané listy jsou složené z jednoho a čtyř párů malých lístečků, které jsou uspořádáné do elipsy, matně žluto zeleně až tmavě zeleně zbarvené ve výhonu červeně přibarvené.

Stále zelený strom kvete a rodí ovoce dvakrát ročně. Květy jsou velké asi jen 2,5 až 5 mm a jsou uspořádány na 30 cm dlouhých stoncích.

Ovoce zraje 15 – 18 týdnů po vykvetení květů. Plody visí pohromadě ve skupině po 10 – 20 plodech na stonku. Strom Rambutan je schopný v době svého největšího růstu splodit až 6.000 plodů ovoce o celkové váze 70 kilogramů. Rambutan obvykle není samosprašný, samčí a samičí květy se vyskytují na samostatných rostlinách.

Délka života stromu je střední až dlouhá.

Výskyt

Nedozrálé plody rambutanu - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti Rambutan je původem rozšířený převážně v jihovýchodní Asii.

Jako kultivovaná rostlina je rozšířený v tropech 15 stupňů od rovníku v Africe, Kambodži, Karibiku, Střední Americe, Indii, Indonésii, Malaysii, Filipínách, Srí Lance a poslední dobou také v částech Austrálie.
Největším pěstitelem Rambutanu je Thajsko.

Původ

Rambutan pochází z Malajsie.

obrázky k článku
Rambutan - kompot - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - kompot - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiNedozrálé plody rambutanu - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Rambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti
Rambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - strom - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiRambutan - žlutá varianta - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti

související
Rambutan vyžaduje tropické podmínky. Vyžaduje vyšší vlhkost. V každém plodu se nachází jedno semeno. Semeno pro pěstování musí být plné a dobře vyvynuté...

Příspěvků: 2Komentáře

 
 super stránka
zlatíííko 18.5.09 - 16:35
 
 Chuť
Helper 3.9.10 - 17:04
 
reklama